İşte Konyaaltı Sahili’nde uygulanacak ‘yeni normal’ kurallar

Antalya Konyaaltı Plajı

Turizmin başkenti Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde coronavirus kısıtlamaları sonrası geçilen ‘yeni normal’ düzeni çerçevesinde uygulanacak yeni kurallar belli oldu.

Buna göre tatilciler artık plaja rastgele havlu serip güneşlenemeyecek ve denize giremeyecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan uygulama kapsamında sahilin belediyeye ait halk plajı statüsündeki alanın tamamında, sahile sabitlenen ahşapların etrafı halatlarla sarılarak 9 metrekarelik özel alanlar oluşturuldu. Halk plajında 200 kişinin aynı anda hizmet alması için hazırlanan bu özel alanların yarın tamamlanması planlanıyor.

İşte bu kapsamda sahile getirilen yeni kurallar ve yasaklar şöyle:

  • Sahile gelen her tatilci, soyunma kabinlerinin olduğu noktada bir turnikeden geçecek. Bu turnikede bazı kontroller yapılacak ve tatilcilere maske, eldiven ve bu özel alanların kullanımıyla ilgili bir bilgilendirme kitapçığı verilecek.
  • Misafirler isterlerse tek kişilik eğer kalabalık gelirlerse de aynı aileden yalnızca 3 kişi 9 metrekarelik alanı kullanabilecek.
  • Market kullanımında maske ve eldiven gerekecek.
  • Soyunma kabinlerinin ve duş alanların olduğu yerlerde sosyal mesafe şeritleri yer alacak.
  • 9 metrekarelik alanda şezlong, şemsiye ve masayı kullanan tatilci ayrıldıktan sonra alan dezenfekte edilecek ve 20 dakika süresince yeni bir kişi alınmayacak.
  • Plaja giriş ve çıkışlarda farklı yerlerden olacak.
  • Plajda artık sigara içmek de yasaklandı. Yetkililer, izmaritlerden koronavirüs bulaşma ihtimaline karşı kumsaldaki halatla çevrili alanda sigara içmeyi yasakladıklarını, sigara içenler için ayrı bir alan oluşturacaklarını söyledi.