Türk ekibin yeni hedefi yakın uzay turizmi

Türk mühendis ekibi hayalet uçak geliştirdi.

Türk mühendislerden oluşan bir ekip, hidrojen yakıt pili ve plazma teknolojisi kullanan dikey iniş kalkışlı vatoz benzeri hayalet uçaklar geliştirdi.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre Berkant Göksel tarafından kurulan Berlin merkezli Electrofluidsystems şirketi, 2022 – 2025 sürecinde ise bugün konsept aşamasında olan iki kişilik bir dikey iniş kalkışlı hava taksisi geliştirecek.

Electrofluidsystems beş kişilik, 1850 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip bir 8.8 metrelik konsept üstüne de çalışıyor. Bu araç Joby S4 ve LiliumJet hava taksi sistemlerine rakip olacak şekilde tasarlanıyor ve 600 kilogram kargo taşıyabilen bir iha versiyonuda düşünülüyor. Göksel, “2030 yılına yönelik geliştirilen 11.1 ile 19.9 metre kanat açıklığına sahip sistemler, stratosferik irtifalara çıkabilen yakın uzay turizm araçları olarak kullanılacak” diyor.

Üretilen hayalet araçlarla ve şirketin gelecek planlarıyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Necdet Çalışkan’ın “Türk mühendis ekibinden dikey iniş kalkışlı hayalet uçak” başlıklı haberini okuyabilirsiniz.

Uzay turizmi için yaklaşık 8 bin rezervasyon…