Kremlin’den yalanlama: Yabancılara sınırları henüz açmıyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya’nın şimdilik yabancı ülke vatandaşlarına sınırlarını açmayacağını söyledi. Peskov, bu konuda son günlerde medyaya yansıyan iddiaları yalanladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, yabancı ülke liderlerinin 24 Haziran’da gerçekleşecek olan Zafer Günü askeri geçit töreni için davet edilmeleri üzerine ortaya atılan “Yabancılara sınırlar açılacak” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Peskov, “Yabancılara sınırların kapalı olması kararı resmi ziyaret için, özellikle de üst düzeydeki konukların ülkeye gelişlerini kapsamıyor” dedi.

Rusya tüm yabancı ülkelere uçuşları durdurmuş ve sınır kapılarını giriş-çıkışlara kapatmıştı.

SADECE ÇALIŞMALARA BAŞLANMASI İÇİN TALİMAT VERDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Rus turistlerin bazı ülkelere turistik seyahatlerde bulunmasına izin verilebileceğinin sinyalini vermişti. Rus lider, ekonomisi turizme bağlı olan ve coronavirüs salgınının düşüşe geçtiği ülkelerin seyahat kısıtlamalarını kaldırmasının anlaşılır olduğunu söylemişti. Bu haber bazı yayın organlarında, “Rusya yakında sınırları açacak” yorumlarına neden olmuştu.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin, Rusya’nın seyahat kısıtlamaları konusunda atacağı adımların belirlenmesi için çalışmalara başlanması talimatı verdi.

Birçok ülkede coronavirus kısıtlamalarının hafifletildiğini belirten Rus lider, “Öncelikle, ekonomisi turizme bağlı olan ülkeler bunu yapıyor. Bu tabii ki anlaşılır. Uzmanlarımızla ve sağlık çalışanlarıyla beraber, bu yönde hangi çalışmaların yapılacağını belirlemeliyiz” dedi.

Toplantıda, Rusya vatandaşlarının hangi ülkelere gitmesine izin verilebileceği konusu ise gündeme gelmedi. (Turkrus.com)