Raiffeisen Raporu: Ruslar bu yıl nerede tatil yapacak, ne kadar harcayacak?

Raiffeisen Bankası’nın hazırladığı araştırma, Rusların bu yılki tatil tercihlerine yönelik ipuçlarını gözler önüne serdi.  

Coronavirus salgınına rağmen Rusya vatandaşlarının çoğu bu yıl muhakkak tatil yapma niyetinde.

Raiffeisen Bankası’nın yaptırdığı kamuoyu araştırması, halkın yüzde 57’sinin tatil için tercihini Rusya’dan yana kullanacağını gösterdi.

Öte yandan, araştırmaya katılanların yüzde 38’lik bölümü, tasarruf yaparak tatile her zamankinden daha az para harcayacağını beyan ediyor.

RBC Gazetesi’nin haberine yer veren Turkrus.com’a göre, izinlerini evde geçirmeye niyetli olanların oranı sadece yüzde 13 oranında.

Tatil için yurtdışına çıkmaya niyet edenlerin oranı ise yüzde 16. Yüzde 14’lük bir kesim ise hem yurtdışında, hem de Rusya’da tatil yapacağını bildiriyor.

Raiffeisen’ın anketine katılanların yüzde 45’lik bölümü tatil için kişi başı 30 bin rubleden (2 bin 950 TL) fazla para harcamak istemiyor. Tatilciler tasarruf etmek için daha ucuz turlar ve uçak biletleri seçme eğiliminde.

Tatilini Rusya içinde geçirmek isteyenlerin ilk tercihi güney şehirleri, Altay ve Baykal olacak. İkinci sırada Moskova, St. Petersburg, Kazan, Nijniy Novgorod, Yekaterinburg ve Kaliningrad gibi şehirler var.

Resmi açıklamaya göre, Rusya’nın Karadeniz’e kıyısı olan tatil beldeleri iki hafta içinde açılacak.