Seyahat uyarıları hakkında merak edilen sorular ve cevapları…

şehirlerarası seyahat yasağı

Almanya’nın seyahat uyarılarını kaldırdığı birçok Avrupa ülkesine 15 Haziran’dan itibaren seyahat mümkün olacak. İşte bu konuya ilişkin en çok merak edilenler ve yanıtları…

Almanya’nın coronavirus salgını nedeniyle yaklaşık üç ay önce 200 civarında ülke için yaptığı seyahat uyarısı, 15 Haziran’dan itibaren birçok Avrupa ülkesi için kaldırıldı.

Deutsche Welle Türkçe son günlere damga vuran Almanya’nın seyahat uyarısına ve seyahat uyarılarına ilişkin soru ve yanıtları derledi:

HANGİ ÜLKELER İÇİN SEYAHAT UYARISI KALDIRILDI?

Alman hükümeti Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 ülke ile birlikte, AB’den ayrılan İngiltere ve Schengen Bölgesi ülkeleri İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn için seyahat uyarısını kaldırdı.

UYARI BÜTÜN ÜLKELER İÇİN EŞ ZAMANLI OLARAK MI KALDIRILDI?

Hayır. 27 ülke için seyahat uyarısı 15 Haziran Pazartesi gününden itibaren kaldırılacak. İspanya, Norveç ve Finlandiya’nın öncelikle yabancılar için kendi sınırlarını açması gerekiyor.

İspanya’da 21 Haziran, Finlandiya’da 14 Temmuz ve Norveç’te 20 Temmuz’a kadar yabancıların ülkeye girişine kısıtlamalar uygulanıyor. İsveç’te ise vaka sayısı hâlâ yüksek olduğu için seyahat uyarısı geçerliliğini koruyor.

SEYAHAT UYARISI YENİDEN YAPILABİLİR Mİ?

Evet. Alman hükümeti, seyahat uyarısının kaldırılması için bazı şartlar belirledi. Eğer bir ülkedeki durum bu şartları sağlamıyorsa, o ülke için seyahat uyarısının yeniden gündeme getirilmesi öngörülüyor.

Burada üç temel şart bulunuyor: Sağlık sisteminin durumu, tatil merkezlerinde turistler için hijyen ve sosyal mesafe gibi önlemlerin alınması ve vaka sayılarındaki gelişmeler. Yeni vaka sayısının nüfusuna oranına bakılarak, eğer bir ülkede bir hafta içinde yeni vaka sayısı 100 bin kişi arasında 50’ye ulaşıyorsa, seyahat uyarısı için yeterli bir neden olarak görülüyor.

SEYAHAT UYARISININ KALDIRILDIĞI ÜLKELERE RAHATÇA SEYAHAT EDİLEBİLİR Mİ?

Tam olarak değil. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Yaz tatilinizin tadını çıkarın ama tadını çıkarırken dikkat ve sorumluluğu elden bırakmayın” tavsiyesinde bulunuyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasında seyahat uyarılarının kaldırıldığı ülkelere yönelik ayrıntılı seyahat tavsiyeleri yer alacak. Buna göre, her ülkedeki duruma ilişkin ayrıntılı bilgiler verilecek ve mevcut risklere işaret edilecek. Kısacası, tatil yapmanın sorumluluğu seyahat eden kişide olacak.

AB DIŞINDAKİ ÜLKELER İÇİN SEYAHAT UYARISI SÜRÜYOR MU?

Alman hükümeti, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 160’dan fazla ülke için seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Bu süre içinde bazı istisnaların yapılabileceği ifade edildi. Ancak buradaki sorun, sınırlarını açan birçok AB ülkesi arasında görüş birliğinin sağlanmasının şart olması. Her ülkenin öncelikleri farklı olduğu için de görüş birliğinin sağlanması o kadar kolay değil. Örneğin, Almanya, tatil için gidilen ülkeler arasında üçüncü sırada yer alan Türkiye’yi; Fransa ise Tunus ve Fas gibi ülkelere öncelik vermeyi tercih ediyor.

BU ÜLKELERDE ALINAN ÖNLEMLER AÇISINDAN DURUM NASIL?

Türkiye geçen hafta ülkeye girişe ilişkin kısıtlamaları büyük ölçüde kaldırdı, aralarında Almanya’nın da bulunduğu ülkelerle dış hat uçak seferleri yeniden başlatıldı.

Türk hükümeti, Antalya, Bodrum gibi gözde tatil yerlerinde koronavirüse karşı önlemlerin alındığına dikkat çekerek, Almanya’dan seyahat uyarısının kaldırılmasını talep ediyor.

Almanların AB dışında tercih ettiği ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Mısır, tatil merkezlerini 1 Temmuz’dan itibaren turistlere açmayı planlıyor. Tunus da bu ay sonunda dış hat uçak seferlerine başlamayı hedefliyor. Fas veya Tayland gibi sevilen tatil ülkelerinde ise turistler için sınırların ne zaman açılacağı belirsizliğini koruyor.

SEYAHAT UYARISI YAPILAN BİR ÜLKEYE YİNE DE GİTMEK MÜMKÜN MÜ?

Prensip olarak mümkün. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, “Seyahat uyarısının seyahat yasağı olmadığını” vurguluyor. Seyahat uyarısı bulunan ülkelere turizm şirketleri paket turlar düzenlemiyor. Uçak seferleri olduğu veya sınırlar araç geçişlerine açık olduğu sürece bireysel olarak bu ülkelere seyahat mümkün. Ancak seyahat uyarısına rağmen bu ülkeye gitmek risk taşıyor. Seyahat uyarısı yapılan bir ülke için yapılan rezervasyonlar ücretsiz olarak iptal edilebiliyor, fakat uyarıya rağmen bu ülkeye gidenler sağlık veya seyahat sigortasının tam güvencesi altında olmuyor.

TATİL İÇİN GİDİLEN ÜLKEDE SINIRLAR ANİDEN KAPATILIRSA NE OLACAK?

Almanya, coronavirus salgının başında yaklaşık 240 bin Alman vatandaşını bulundukları ülkeden geri getirmişti, ancak Dışişleri Bakanlığı bunun bir kez daha tekrarlanmayacağını vurguluyor. Bu nedenle de AB dışındaki ülkelere yönelik seyahat uyarısının daha uzun süre geçerliliğini koruduğu belirtiliyor. Mart ayında sınırların kapatılmasının ardından AB içindeki turistlerin ülkelerine geri dönmelerinde de büyük bir sıkıntı yaşanmamıştı. Ayrıca, turizm şirketleri salgının yayılması durumunda müşterilerini ülkeye geri getireceklerine dair güvence veriyor.