ATOR, Rusya’da yaz sezonuna yönelik son gelişmeleri açıkladı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, coronavirus salgınının ardından 2020 yaz sezonuna yönelik Rusya’daki tatil satışlarına ilişkin son gelişmeleri açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, 2020 yaz sezonu için tatil fiyatlarının geçen senenin fiyatlarıyla yaklaşık olarak benzer seviyelerde olacağını açıkladı.

Düzenlenen basın toplantısı kapsamında ATOR Başkanı Lomidze, bu yıl Rusya’daki yaz sezonuna yönelik trendleri ve son gelişmeleri değerlendirdi.

Bu yılki rezervasyonların geçen yılın Haziran ayının ilk yarısına göre 10 kat azaldığını belirten Maya Lomidze; rezervasyon ve tatil satışlarında artış trendinin gözlemlenmeye başladığını açıkladı.

Maya Lomidze, bu yaz sezonuna yönelik öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Buna göre;

1) Rus tatilcilerin, bu yıl tatil tercihlerinde yurt içinde, kendi yerleşim bölgelerine yakın, sakin yerlere ağırlık verdi. Konaklama tercihleri butik oteller, küçük ölçekli konaklama tesisleri ve kamp alanları. Bu doğrultuda gecelik konaklama maliyeti ortalama 1500 – 2000 Ruble civarında, Moskova çevresinde ise bu fiyat aralığı biraz daha üst seviyelerde.

2) Yurt içindeki Karadeniz destinasyonlarına yönelik ilgi arttı. Bu bölgelerde yaşanacak yoğunlaşmanın öne geçmek için Rosturizm’in desteğiyle Rus tur operatörleri yurt içindeki farklı tatil noktalarına da ağırlık vermeye başladı. Bu noktalar arasında Altay, Buryatya (Baykal), Kaliningrad ve Hakasya yer alıyor.

Maya Lomidze, yurt içi tatil bölgelerine yönelik talebin artmasının ardından yetkisiz, belgesiz ve sertifikasız konaklama imkanı sunan kişilerin, yapıların ortaya çıkabileceğini ve bunun denetleneceğine dikkat çekerek; Rus tatilcilerin bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini ve bu tarz korsan hizmet sunanları gerekli mercilere bildirmelerini talep etti.