Almanya: Türkiye coronavirus risk bölgesi

Almanya, Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi coronavirus tehlikesi nedeniyle risk bölgesi ilan etti. Türkiye’ye gidenler dönüşte karantinaya alınacak.

Almanya, Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi, coronavirus risk bölgesi olarak sınıflandırdı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Robert Koch Enstitüsü tarafından hazırlanan ve düzenli olarak güncellenen listede, Almanların tatil için tercih ettikleri Mısır, Tayland ve Fas gibi ülkeler de yer aldı.

Böylece uluslararası seyahat uyarısı gereği, listede yer alan riskli ülkelere gidenlerin Almanya’ya döndüklerinde 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu hale geldi.

Yüksek salgın riski göz önünde bulundurularak belirlenen risk bölgelerinden Almanya’ya hava, deniz ya da kara yoluyla giriş yapanların, yetkili sağlık kuruluşlarıyla giriş yaptıkları bilgisini paylaşmalarının ardından evlerinde 14 gün karantinaya girmeleri ve bu süre zarfında ev dışından kimseyle görüşmemeleri gerekiyor.

“TATİLCİLER İÇİN CAYDIRICI BİR DURUM”

Almanya’nın Türkiye’yi koronavirüs salgını nedeniyle riskli ülke olarak sınıflandırmasını DW Türkçe’ye değerlendiren Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Milletvekili Volkan Baran, uygulama nedeniyle Almanların Türkiye’de tatil yapma eğilimlerinin büyük ölçüde azalacağını söyledi.

LİSTEDEKİ ÜLKE SAYILARI AZALABİLİR

Listenin günlük olarak değerlendirilip, güncellendiğini ifade eden SPD’li vekil Baran, “Umarım salgın daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınır ve listedeki ülke sayıları azalır” dedi.

Türkiye’den dönüşte 14 gün evde karantina altında kalmanın Almanya’da yaşayan Türkler için de caydırıcı olabileceğini ifade eden sosyal demokrat politikacı, “Çok sayıda Türkiye kökenli yaz tatillerini memleketlerinde geçiriyor, ailelerini ve akrabalarını ziyaret ediyor. Ama şimdi geri döndüklerinde 14 gün evde kalmak zorunda olacaklar. Bu durumda ya tatillerini erkenden bölüp dönecekler ya da karantina nedeniyle özel izin almayı deneyecekler” diye konuştu.

Volkan Baran, karantina kurallarını ihlal edenlerin ya da karantinaya girmeyenlerin virüs bulaştırmaya sebep olmaları halinde Alman ceza hukukuna göre suç işlemiş sayılacaklarını da sözlerine ekledi.

RİSK BÖLGELERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Ülkeler salgın riskine göre sınıflandırılırken, yeni vaka sayısındaki artış göz önünde bulunduruluyor. Bir haftada 100 bin kişide 50’den fazla yeni vaka görüldüğü durumlarda, ülke risk bölgesi ilan ediliyor. Bunun yanı sıra, yeni vaka sayısı az olan ülkelerde, test kapasitesinin az olması, salgınla mücadele önlemlerinin yeterli olmaması ve ülkenin salgının durumuna dair güvenilir bilgileri paylaşmaması da bir ülkenin risk kategorisine girme nedenlerinden sayılıyor.

Avrupa Birliği içinde hala risk bölgesi kabul edilen ülke: İsveç

AB dışından risk bölgesi sayılmayan ülkelere örnek ise: Tunus, Yeni Zelanda ve Avustralya

GÜNDEMDEKİ HABERLER

Almanya’da son durum: Türkiye konusunda ihtiyatlı

“Bu baskı birkaç gün içinde bir sonuç verecektir”

“Alman tatilciye yasak yok! Seyahat uyarısı ve tavsiye var”

Almanya’nın seyahat yasağına karşı imza kampanyası

Çavuşoğlu’ndan Almanya’ya seyahat uyarısı tepkisi

COOP TRR’den Almanya ve Türkiye’ye ortak turizm çağrısı

Almanya seyahat yasağından dolayı ikiye bölündü