AB 14 ülkenin seyahat yasağını kaldırıyor

Last Updated on 30 Haziran 2020 by Yaşar Çelik

Avrupa Birliği (AB) Konseyi tarafından yayınlanan resmi açıklama ile sınırların açılmaya başlanacağı 1 Temmuz tarihi için belirlenen ilk grup ülkeler listesi yayınlandı. Yayınlanan ilk listede Türkiye yer almazken listenin 15 Temmuz’da yeniden güncelleneceği bildirildi.

Konsey bugün (30 Haziran 2020), AB’ye zorunlu olmayan seyahatlerde geçici kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması yönündeki öneriyi kabul etti. Tavsiye edilen listede yer alan ülkeler için seyahat kısıtlamaları kaldırılmalı, bu liste gözden geçirilmeli ve duruma göre 2 haftada bir güncellenmelidir” denildi.

Açıklamada, “Tavsiye kararında belirtilen kriter ve koşullara dayanarak, 1 Temmuz’dan itibaren üye ülkeler aşağıdaki üçüncü ülkelerin sakinleri için dış sınırlardaki seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya başlamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Seyahat yasağı kaldırılan ülkeler ise Ruanda, Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay olarak açıklandı. Çin için ise “karşılıklılık teyide tabi” şartı kullanılırken, “Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan sakinleri bu öneri için AB sakinleri olarak düşünülmelidir” denildi.

Açıklamada ülkeleri belirleme kriterine dair “Mevcut seyahat kısıtlamasının kaldırılması gereken üçüncü ülkeleri belirleme kriterleri, özellikle fiziksel mesafenin yanı sıra ekonomik ve sosyal hususlar da dahil olmak üzere epidemiyolojik durum ve sınırlama önlemlerini kapsamaktadır” denilse de tercihlerin siyasi gerekçelerden etkilendiği yorumları yapılıyor.

Ayrıca Schengen ile ilişkili ülkeler olan İzlanda, Lichtenstein, Norveç, İsviçre’nin de bu öneriye dahil oldukları bildirildi.

29 Haziran’da Alman Die Welt gazetesi Avrupa Birliği Kaynakları ve DPA dayandırarak verdiği haberde seyahat serbestliği sağlanacak AB üyesi olmayan ve yarın açıklanacak 14 ülkeyi yazdı

Bu karara kriter olarak son iki haftadaki yeni vaka sayısı baz alındı. Rakamsal olarak her 100 bin kişide 16 ve daha az yeni vaka olması gözetildi. Pandeminin aynı seviyede kalması veya düşüş eğiliminde olması izlendi. Rusya ve USA vakaların yoğunluğundan dolayı listeye dahil edilmedi. Suudi Arabistan ve Brezilya gibi 120’yi aşan yeni vakaların olduğu ülkelere seyahatlerin önü açılmadı.

1 Temmuzdan itibaren AB’nin seyahat yasağını kaldırılacağı ülkeler şunlar;

1. Cezayir
2. Avustralya
3. Gürcistan
4. Japonya
5. Kanada
6. Fas
7. Karadağ
8. Yani Zelanda
9. Ruanda
10. Sırbistan
11. Güney Kore
12. Tayland
13. Tunus
14. Uruguay
15. Çin- “karşılıklılık teyide tabi”