Ruslar’dan seyahat kısıtlamalarına karşı by-pass taktikleri

Rusya’dan Türkiye’ye tatile gitmek ya da Avrupa’dan Rusya’ya dönmek… Uçuşların büyük ölçüde durduğu şu günlerde Rus pasaportlu yolcular için gözde adres Belarus.

Uluslararası havayolu trafiğinin henüz tam anlamıyla açılmaması nedeniyle Belarus’un başkenti Minsk’teki havaalanı doğal bir aktarma durağına, hub’a dönüştü.

İnternette pek çok Rus, kendi özel denetimini anlatarak Türkiye’ye nasıl ulaştığını yazıyor. Minsk üzerinden Türkiye’ye uçanlar çoğunlukta. Kimileri Minsk’ten kimileri Belgrad üzerinden, kimileri de karayolu ile Türkiye’ye ulaşmanın yolunu arıyor.

LONDRA İÇİN İKİ SEÇENEK

Konuyu haberleştiren Business FM portalı da, örneğin Londra’dan acilen Moskova’ya gitmek isteyen bir Rusya vatandaşının önünde iki seçenek olduğunu yazıyor. Buna göre, ilk seçenek 21 bin ruble (2 bin TL) bilet parası ödeyerek 20 saatlik aktarmalı uçuşla Moldova’nın başkenti Kişinev üzerinden Moskova’ya ulaşmak.

Daha kolay bir diğer seçenek ise 36 bin ruble (3 bin 400 TL) bilet parası ödeyerek Londra’dan doğrudan Minsk’e uçmak ve Belarus’un başkentinden otomobille Moskova’ya gitmek.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Belarus – Rusya sınırının da resmi olarak kapalı olduğunu, ancak “bireysel girişimcilerin” bir transfer şeması ile sorunu aştığını yazıyor. Bu şemaya göre, bütün indirme ve bindirmeler iki ülke arasındaki tarafsız bölgede gerçekleştiriliyor.

Otomobille Minsk’ten Moskova’ya seyahat etmenin bedeli ise 17 ile 20 bin ruble arasında. Yol sekiz – dokuz saat sürüyor.

Gazete “Minsk şemasının” ülke dışına çıkmak isteyen Rusya vatandaşları tarafından da kullanıldığına dikkat çekti. Buna göre, Minsk’ten Türkiye, Karadağ (Montenegro) ve Arnavutluk gibi Akdeniz ülkelerine uçmak için şehirde charter seferi hazırlıkları yapılıyor.

1 Temmuz’dan itibaren Minsk’ten uçulabilecek bazı şehirler Roma, Paris, Londra, Amsterdam, Prag, Frankfurt, Barselona, Brüksel ve Stockholm.