İngiltere’den Türkiye’ye karantina muafiyeti

Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi
Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi

İngiltere, yurt dışından gelenlere uygulanan 14 günlük karantinada Türkiye’ye muafiyet getirdi.

İngiltere, koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında yurt dışından ülkeye geleceklere uygulanacak 14 günlük karantina konusunda Türkiye’ye muafiyet verdi.

İngiltere hükümeti tarafından alınan karara göre, yayınlanan listede 59 ülke yer alıyor. Söz konusu 59 ülke vatandaşları, İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 14 günlük karantina uygulamasına bağlı olmak zorunda kalmayacak.

56 ÜLKEYE UYGULANAN KARANTİNA KALDIRILDI

Londra hükümeti Birleşik Krallık topraklarına girişte karantina uygulamasından muaf tutulacak olan 56 ülkeyi açıkladı, listede Türkiye de bulunuyor.

Hükümetin açıkladığı listedeki ülkelerde bulunan vatandaşlar, İngiltere’ye dönüşte 14 günlük karantina uygulamasına tabi tutulmayacak.

Haziran ayı başında Covid-19 ile mücadele kapsamında getirilen karantina uygulamasının kaldırılması 10 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Yeni uygulamaya göre listedeki 56 ülkeden vatandaşlar, başka bir ülke üzerinde transit geçiş yapmamış olmak kaydıyla İngiltere’ye girişte karantinaya alınmayacak.

İngiliz yetkililer, listede koyu sarı ya da yeşil renkte ülkelerin bulunacağı ve bu ülke vatandaşlarının karantinadan muaf tutulacağı gibi, İngiliz vatandaşlarının da bu ülkelere girişte karantinaya alınmayacağını açıkladı. Kırmızı listede bulunan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına yönelik yasak devam edecek.

Hükümetin yayınladığı listede yer alan ülkelerin çoğunluğu Avrupa’da yer aldı. Bu ülkelerinin dışında Güney Kore, Vietnam ve Avustralya da listeye alındı.