İspanya’da bir bölgede karantina ilan edildi!

İspanya’dan gelen son dakika haberine göre Katalonya’da 200 binden fazla insanın yaşadığı bölge karantinaya alındı. Yetkililer, coronavirus vakasında artış yaşanan Lleida bölgesinde insanların evden çıkmaması için çağrıda bulunuyor.

İspanya basınına yansıyan haberlere göre İspanya’da corona önlemlerinde gerçekleşen gevşeme sürecinden beri alınan en büyük tedbir bugün saat 12 itibariyle geçerli oldu. Bu bağlamda 200 bini aşkın nüfusa sahip olan bir büyük şehir artan enfeksiyon oranı nedeniyle karantina altına alındı. Kimsenin seyahat etmesine ve ayrılmasına izin verilmeyen şehirde sadece işlerine gitme zorunluluğu bulunanlar, şehre ve eyaletin batısındaki çevre topluluklara giriş-çıkış gerçekleştirebilecek. Bununla birlikte, karantina bölgesi sakinleri saat 16:00’a kadar bölgedeki ikamet yerlerine dönmelerine izin verilecek. Polis ise erişim yollarında kontrol noktaları kurmuş durumda.

Kararı Katalonya Bölge Başkanı açıkladı

Katalonya Bölge Başkanı Quim Torra gazetecilere verdiği demeçte, kimsenin bölgeye girmesine veya bölgeden çıkmasına izin verilmeyeceğini ekleyerek, “del Segria bölgesini COVID-19 enfeksiyonlarında keskin bir artış olduğunu doğrulayan verileri takip etmeye karar verdik. Zor bir karar. Kendimizi korumak ve salgını kontrol etmek için geri adım atıyoruz” dedi. Bu ifadeyle birlikte Batı Katalan şehri Lleida’nın ve Segrià ilçesinin geri kalanının bugün öğleden sonra karantinaya alınacağı kesinleşmiş oldu.

Toplam ölü sayısı 28 bin 385

Salgının başlamasından bu yana Katalonya’da 5 bin 673 kişi hayatını kaybederken, 62 bin 57 corona virüs vakası görüldü. Sadece haftalık ölü ve günlük vaka rakamlarını paylaşan İspanya Sağlık Bakanlığı son bir haftada 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayarak, bugün toplam ölü sayısını 28 bin 385 olarak güncelledi.