Alman Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasında en çok arama yapılan 7 ülkeden birisi Türkiye…

✍️ Recep Yavuz 

—O—

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısına rağmen Alman tatilciler Türkiye tatilinin peşinde…

Alman turistlerin tatilini belirlemedeki en önemli bilgi kaynağı Alman Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfasıdır. (www.aueswaertigesamt.de). Tatil planlayan her Alman turist, öncelikle gideceği ülkeye dair en güncel bilgileri, Ülkelerin aldığı yeni ve güncel kararları ve seyahat hukukunun kapsamını içeren bilgileri en güvenilir kaynak olarak gördüğü Dışişleri Bakanlığının web sayfasında okur. Bu sayfa günceldir ve her yeni karar anında sayfada yayınlanır.

Bununla birlikte tur operatörleri de bu sayfadan ülkelere ait bilgileri alarak kataloglarına koyarlar.

Bilgilerin güvenirliği konusunda en küçük bir şüphe bile yoktur, zira Devletin Bakanlığı’nın sayfasıdır.

Özellikle Korona sürecinde sağanak gibi peş peşe gelen yasaklar, uygulamalar ve bunların yine zamanla kaldırması sürecinde sadece Alman vatandaşları değil, aynı zamanda bütün Avrupa, hatta dünya ülkeleri bu kaynaktan yararlanmaya çalıştılar. Zira sosyal medyadaki bilgi kirliliği telafisi olmayan kazalara sebebiyet verebilirdi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sayfasını Korona sürecinde kapsamlı ve detaylı olarak zenginleştirdi ve vatandaşlarının kullanımına sundu. Özellikle ‘güvenli seyahat’ başlığı altında bir Alman tatilcinin tatil öncesi, tatili esnasında ve tatil sonrasında yararlanabileceği kapsamlı bir rehber şekline dönüştürüldü.

Haziran ayı ile birlikte başlayan normalleşme ve seyahat yasaklarının gevşetilmesi ile sayfa, genellikle tatile konsantre olan Almanlar tarafından ziyaret edildi. Tabii ki memleketine gitmek isteyen Türk vatandaşları tarafından da. Sayfanın altındaki “en çok ziyaret edilen ülkeler” istatistiğinden anlıyoruz ki, Türkiye seyahat uyarılarına rağmen en çok merak edilen ve araştırma yapılan ülkelerden birisi.

7 Haziran günü Alman Dışişleri Bakanlığı sayfasında hakkında en çok araştırma edilen ülkeler:

 1. Avusturya
 2. İtalya
 3. İspanya
 4. Türkiye
 5. Polonya
 6. Hırvatistan
 7. Hollanda idi.

Bugün 6 Temmuz itibarı ile:

 1. Hırvatistan
 2. Avusturya
 3. İspanya
 4. Türkiye
 5. İtalya
 6. Yunanistan
 7. İsveç şeklinde geçekleşti.

1 aylık bir süreyi kapsayan bu iki tablo üzerinden birçok yorum yapılabilir. Ancak arama detayı ve içerikleri bilemeyeceğimiz için yanlış çıkarımlar yapmak yerine, somut sonuçlara odaklanmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu bağlamda gördüklerim;

Her iki tabloda da arama yapılan ülkeler tatil ülkeleri. Turist gitmeyi düşündüğü ülke ile ilgili güncel bilgileri araştırıyor.

Her iki tabloya bakarak Almanların tatilleri için değişmez 5 ülke var

İspanya-İtalya-Türkiye-Avusturya-Hırvatistan

İsveç gibi vakaların çok sert iniş, çıkış gösterdiği bir ülkenin bu tabloda olması şaşırtıcı.

Mısır –Tunus gibi önemli Akdeniz destinasyonları aramalarda ilk 7’de gözükmüyor.

Her iki tabloda da yeri değişmeyen iki ülke var; İspanya ve Türkiye

HER İKİ TABLODA DA SEYAHAT UYARISI OLAN TEK ÜLKE TÜRKİYE

Nasıl bir tezat!.. İnsanlar gidemeyeceği bir ülkeyi girip araştırıyorlar demek ki…

Peki, kendi web sayfasındaki bilgilere göre, 197 ülkenin içinde seyahat yapabilmek için vatandaşları tarafından en çok sorgulanan 7 ülkeden biri olan Türkiye’ye seyahat uyarısı koymak bu durumda nasıl izah edilmeli?