İşte Fat Taxi’nin Türkiye yolculuğu…

Fat Taxi kurucularından Eyüp Çelik
Fat Taxi kurucularından Eyüp Çelik

Last Updated on 25 Mart 2022 by Yaşar Çelik

2017’de kurulan, transfer ve yolcu taşımacılığı alanında teknoloji platformu olarak Fat Taxi 2019 yılında 17 bin kişiye hizmet sundu. Kendi alanında “Türkiye’nin en sevilen ve en güvenilir markası” olma hedefiyle yola çıkan Fat Taxi’nin kurucularından Eyüp Çelik markanın hikayesini ve hedeflerini paylaştı.   

Dijital teknoloji, insanların hayatını kolaylaştırmaya ve tüketicilerin tercihlerini çeşitlendirmeye devam ediyor. Transfer ve yolcu taşımacılığı alanında turist ve gezginlere “güler yüzlü, dürüst ve güvenilir hizmet” parolasıyla yola çıkan Fat Taxi‘nin kurucularından Eyüp Çelik markanın kuruluşundan günümüze yolculuğunu ve pandemi sonrasındaki strateji değişikliğini anlattı. İşte Fat Taxi’nin Türkiye yolculuğu…

Fat Taxi’yi kısaca tanıyabilir miyiz?

Fat Taxi, 2017 yılında özel ulaşım hizmetlerinin dürüst ve en uygun fiyatlarla sunulabileceğine inanarak yola çıkan bir grup arkadaş tarafından kuruldu. Yolculuğumuza bu anlayışla başladık.

Alanlarında iyi eğitimli ve konaklama sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübelere sahip müşteri hizmetleri ve pazarlama konularında uzman, ayrıca kendileri de sıklıkla seyahat eden bir ekibimiz var.

FAT TAXI: PROFESYONEL, DÜRÜST VE GÜLER YÜZLÜ HİZMET

Ayrıca ister bir gezgin olsun ister turist, bir insanın seyahat ederken ulaşım konusunda yaşayabileceği problemleri de bizzat yaşamış ve gözlemleme şansı olmuş kişilerden oluşan bir ekibimiz var diyebiliriz.

Profesyonel, dürüst ve güler yüzlü hizmet eksikliğinin sık sık hayal kırıklığına sebep olduğunu da gayet iyi biliyorduk.

Tüm bu olumsuzlukların üstüne ülkemize özgü bazı farklı sorunların da eklendiğini düşünürsek; durum bazı ziyaretçiler için tam bir kaosa dönüşebiliyor. Biz bu soruna çözüm getirmek, insanlara ekonomik, kaliteli, şeffaf ve dürüst şekilde hizmet veren bir marka oluşturmayı hedefleyerek projemize start verdik. Bunu yapmanın yolu da sıradanlıktan ayrışıp standartların yeniden belirlendiği bir operasyon şekli oluşturmaktır.

HEDEF: TÜRKİYE’NİN EN SEVİLEN VE GÜVENİLİR MARKASI OLMAK

Firma olarak “Türkiye’nin en sevilen ve en güvenilir markası” olmak istiyoruz. Bunu, ulaşım sektöründe her zaman bulamayabileceğiniz dürüst, müşteri odaklı ve profesyonel hizmet vererek yapmak hedefindeyiz.

Özellikle ülkemize karşı olan çoğu yanlı ve yersiz önyargılara yenilerinin eklenmemesini de markamızın önemli misyonlarından biri olarak değerlendiriyoruz. Misafir memnuniyetinin markamıza yapacağı katkı kadar ülke prestijimize yapacağı katkının da farkında olarak bu anlamda maksimum çabayı sarf ediyoruz.

“TUR OPERATÖRLERİ VE ÖZEL TAŞIMACILIK ŞİRKETLERİ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPAN BİR TEKNOLOJİ PLATFORMUYUZ”

Sizi benzerlerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Benzerlik noktasında bizim kendimize rakip gördüğümüz bir firma yok. Bizim operasyon şeklimize yakın çalışan birkaç firma olsa da misyon ve vizyon bağlamında bakış açımızın çok farklı olduğunu düşünüyoruz.

Biz tur operatörü veya seyahat acentası değil, insanların hayatını kolaylaştıran, sorunlarını çözen ve Türkiye’nin en iyi tur operatörleri ve özel taşımacılık şirketleri ile iş birliği yapan bir teknoloji platformuyuz.

Basit bir örnek vermek gerekirse: neredekal.com tarzı bir platforma sahibiz fakat bizim odaklandığımız alan özel taşımacılık sektörü.

FAT TAXI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Otel veya pansiyon yerine, şehir içinde iki nokta arasında VIP transfer, yarım gün – tam gün gibi tahsis hizmetleri, şoförlü araç kiralama veya kısa mesafe seçenekleri sunuyoruz.

Birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızın araçları ve sürücülerinin marka değerlerimiz ve hizmet standartlarımıza uygun olması gerekmektedir. Bu bağlamda kapsamlı bir eğitim sürecinden geçirip gerekli alt yapıyı sağladıktan sonra bizimle çalışmaya başlayabiliyorlar.

Ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarına uygun aracı mümkün olan en iyi fiyatla veriyoruz ve daha sonra yapay zeka teknolojimiz bu iş için otomatik olarak en iyi sürücüyü seçerek rezervasyon yapanla hizmet sağlayıcıyı buluşturuyor. Tamamen şeffaf, pratik ve kullanıcı dostu bir sistem ile ihtiyaç ve ihtiyaç sahiplerini buluşturuyoruz.

Rezervasyon sonrası kullanıcılar, rezervasyon detaylarının olduğu bir onay maili alıyorlar. Bu mailin içinde taşıma hizmetini sağlayacak firma ve sürücü bilgileri de bulunuyor. Aynı şekilde taşıma hizmetini yapacak olan firmaya da rezervasyon bilgileri iletiliyor. Çünkü, hizmet sağlayıcıların taşımacılık mevzuatı gereği hizmet verdiği kişilerin bilgilerini U-ETDS (Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi) sistemine kaydetmesi gerekmektedir.

HİZMET SONRASI DEĞERLENDİRME

Hizmet verildikten sonra ziyaretçiler, yolculuklarıyla ilgili değerlendirme yapıp sistem üzerinden bize geri bildirimlerini iletebilme imkanına sahiptirler. Bu sayede hizmet standartlarına uygunluğu takip edebiliyor, aksaklık yaşanan noktalarda çözümler üretip sistemimiz üzerinden hizmet veren firmalarımıza kendilerini geliştirmeleri ve eksiklerini tamamlamaları için ihtiyaç duydukları desteği de veriyoruz.

Misafir geri bildirimleri sayesinde oluşan puanlama sistemi, hizmet sağlayıcılar için rekabetli bir ortam oluşturuyor ve ne kadar iyi hizmet verirlerse sistemin de onları o kadar destekleyeceğini biliyorlar. Bu sayede bir nevi oto kontrol sistemi oluşuyor ve bundan sistemi kullanan tüketiciler karlı çıkıyor.

2019 YILINDA 17 BİN KİŞİYE HİZMET

Fat Taxi’nin pandemi öncesi yıllık rezervasyon kapasitesi ne kadardı?

Fat Taxi uluslararası bilinirliğe sahip ve 3 yıldır kullanılan bir sistem. Aile gezileri, grup organizasyonları, iş insanları, davet, okul gezileri gibi organizasyonlarda 2019 yılında toplam 17 bin misafirimize hizmet verdik.

Burada ilginç olan ve bizi sevindiren nokta ise tüm bu başarıyı kulaktan kulağa pazarlama (word of mouth marketing) sayesinde sağlamış olmamızdır. Misafirlerimiz memnuniyetleri sebebiyle hem kendileri tekrar tekrar bizi seçtiler hem de çevrelerindeki kişilere önerdiler.

Tabi bu memnuniyeti sağlamak o kadar da kolay değil. Hem sahada hem de arka planda önünüzde aşmanız gereken farklı kaynaklı birçok sorunlar ve engeller oluyor.

Biz sistemimizi kullanan her misafirimizle bizzat konuşarak yazılı ve sözlü değerlendirmelerini aldık. Eksiklikleri, bu eksikliklerin kaynaklarını ve düzeltme yollarını arayarak hizmet kalitemizi her zaman daha iyisi olabilir yaklaşımıyla geliştirmeye çalıştık.

Burada tekrar vurgulamakta fayda gördüğümüz bir nokta var. Daha önce de belirttiğim gibi ülkemiz hakkında yanlı ve yalan propagandalar yürütülüyor ve Batılı ülkelerde yabancı medya bu amaçla çok kullanılıyor.

“TURİSTİN ÜLKEDEKİ İLK İZLENİMİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Özellikle ilk kez ülkemize gelen yabancı turistler bu kara propagandaların da etkisiyle önyargılı ve biraz tedirgin olabiliyorlar. Havalimanına ilk adım attıklarında onları karşılayan, taşıma hizmeti veren hizmet sağlayıcılar bu kaygıları ve tedirginlikleri giderebilme şansına sahiptir. Güler yüzlü bir karşılama, güven veren ve kaliteli bir hizmet almak çok kısa bir sürede o turistin bakış açısını pozitif yönde değiştirecektir. Tabi bunun tersinin de mümkün olduğunu unutmamak gerekir. Kafasında birçok soru işaretiyle ülkemizi ziyaret eden bir turistin daha şehre ilk adım attığı anda kötü bir transfer hizmeti ile tatiline başlaması o kişide ülkemiz hakkında daha sonra düzeltmesi çok zor olan negatif bir izlenim oluşturacaktır.

Biz bu bakış açısıyla binlerce misafirimize hizmet verebilme şansına sahip olabildiğimiz için çok mutluyuz. Misafirlerimizin zaman ayırıp online mecralarda bizimle ilgili çok kıymetli ve güzel yorumlar yaptıklarını gördükçe de doğru yolda olduğumuzu bilerek daha emin adımlarla hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

FAT TAXI’NİN HİZMET SUNDUĞU KİTLELER VE MÜŞTERİ PROFİLİ

Sizi hangi ülkelerden turistler; hangi transfer ve yolculuklarda tercih ediyordu?

Web sitemizi başlangıçta İngilizce olarak yayına aldık. Fakat dünyanın çok çeşitli bölgelerinden İngilizce konuşan misafirlere hizmet verme şansımız olduğu gibi Türkiye içinden de münferit ve kurumsal firmalara hizmet verebilme şansımız oldu.

Ağırlıklı olarak İstanbul Yeni Havalimanı’ndan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim, Karaköy, Sultanahmet, Kadıköy gibi popüler bölgelere hizmet verdik. Bizim hizmetlerimizden faydalanıp daha sonra başka şehirlere giden ve “O şehirlere neden çalışmıyorsunuz?” diye bize biraz da sitem eden misafirlerimiz de olmadı değil. Bunları misafirlerimizden duymak bizi ayrıca mutlu ediyor tabi.

Havalimanı transferi hizmetimizden yararlanan misafirlerimizin büyük bir bölümü şehir içi ihtiyaçları için de tam gün ve yarım gün tahsis hizmetlerimizden faydalandılar. Bu hizmetleri kullanan misafirlerimiz, tamamen kendilerine tahsis edilmiş, rotayı ve programı kendilerinin belirleyebileceği bir gün geçirmeyi tercih eden bir kitle olarak değerlendirilebilir.

PANDEMİ SONRASI STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ

Pandemi sonrası hedef pazarlarınızda bir değişiklik yaparak iç pazara yönelmeye neden karar verdiniz? İç pazardaki hedefleriniz nelerdir?

Başlangıçta global büyüme planı ile uluslararası bilinirliğe sahip ilk Türk teknoloji firması olmayı hedefledik. Bu sebeple Londra ofisimizi bile açtık. Fakat Covid-19 ilk ve en büyük etkiyi turizm sektörü üzerinde yaptı.

Burada bir yol ayrımında kaldık. Açıkçası ya dükkanı kapatıp yenilgiyi kabul edecektik ya da güncel durumlara uygun bir stratejiyle iç pazara yönelecektik. Bu yıl dış turizm beklentimizin düşük olması sebebiyle uzun analizler ve detaylı planlamalarımız sonucu iç pazara yönelmeye karar verdik.

Hedefimizde İstanbul, Antalya, İzmir, Muğla, Ankara ve Kayseri başta olmak üzere araştırmalarımızın sonuçlarına göre pek çok şehirde aktif olarak yer almayı planlıyoruz.

Ayrıca şehirlerarası yolculuklarda da konforlu ve güvenli bir yolculuk tercih etmek isteyen kullanıcılarımız da iki şehir arası yolculuğunu yapmak için bizi tercih edebilirler. Bu uygulamamız pandemi öncesi de yoğun talep gören bir hizmetti.

Özellikle İstanbul dışındaki sanayi bölgelerine iş amaçlı ziyaretleri için günübirlik gidip gelmek isteyen ve bu yolculuğunu rahat ve sorunsuz geçirmek isteyen çok kullanıcımız vardı. Şu anda bu hizmeti talep eden kitlede değişiklik olmakla beraber talep yine yüksek. Otobüsle yolculukta içi rahat etmeyen veya otobüs biletleriyle bizim fiyatlarımızı karşılaştıran 4 – 5 kişilik gruplar otobüs yerine bizi tercih ediyorlar.

Güvenli ve pandemi koşullarında kafaları rahat olması yanı sıra, istedikleri yerde mola verebilme, güzergah konusunda esneklik ve butik bir hizmet olması sebebiyle şehirlerarası yolculuklarımız yüksek talep görüyor.

YOLCULUKTAN EN AZ 2 SAAT ÖNCE REZERVASYON YAPMAK GEREKİYOR

Sizi kimler ne için tercih etmeli?

Biz iç pazara açılırken tabi ki belirli kitleler üzerinde çalışma ve araştırmalar yaptık. Fakat hizmetlerimizi kullanmak isteyen herkese açığız. Restoran, gece kulübü, pazar brunchı, aile gezisi, davet ve organizasyonlara giderken rahat, konforlu ve güvenilir bir yolculuk yapmak isteyen herkes sistemimizi kullanabilir. Burada tabi bir parantez açmak gerekir. Taşımacılık mevzuatları gereğince anlık rezervasyon kabul etmiyoruz. Yolculuk saatinden en az 2 saat önce rezervasyon yapmak gerekiyor.

Tüm yolculuklarımız önceden planlı ve taşıma hizmetini verme yetkisine sahip şirketlerin araçları ve sürücüleri tarafından yapılmaktadır.

Ücretlerimize de değinecek olursak kendi aracınızla bir düğün, davet veya organizasyona gittiğinizde neredeyse park ücretine denk gelebilecek fiyatlarımız var. Önemli gün ve gecelerde trafik ve park problemleri hep yaşanır. Ayrıca araç kullanacağı için gecenin tadını çıkartamayan birileri hep olur. Biz konuklarımıza tüm bu dertleri bir kenara bırakıp günün tadını çıkartabilecekleri çözümler sunuyoruz.

EVCİL HAYVAN DOSTU

Misafirlerimize sunduğumuz bir diğer hizmet olarak da evcil hayvan kabul ediyor olmamız. Evcil hayvan sahipleri çoğunlukla gidecekleri yere küçük dostlarını götürmekte sorun yaşıyorlar. Veterinere gitmenin bile büyük problem olduğunu biliyoruz. Evcil hayvanını taşımak için araba kiralayanlar bile var. Ehliyeti olmayan evcil hayvan sahipleri için ise seçenekler çok daha az. Biz burada biraz da esprili bir yaklaşımla, araçlarımıza sığabildiği sürece küçük dostlarınızla yolculuk yapmanızda problem yok diyoruz. Tabi ki rezervasyon sırasında belirtmeleri ve evcil hayvan taşıma kurallarımıza uymayı kabul etmeleri gerekir.

Ayrıca hastane, muayene veya tedavilerine giden ya da hastaneden çıkış yapacak kişiler de bizim servislerimizden faydalanabilir. Rahat ve konforlu bir şekilde hastaneden evlerine veya evlerinden hastaneye gidebilirler.

Bizimle çalışan tüm taşıyıcıların araçlarının tamamı Mercedes VITO veya muadili minivan ya da Mercedes Sprinter veya muadili araçlardır. Bunlar hem yolcu hem bagaj anlamında geniş iç hacmi sayesinde konforlu bir yolculuk sağlayan araçlardır.

Profesyonel ve nazik sürücüsü, taşımacılık mevzuatı gereği belirli bir yaş sınırı olan araçlar olması sebebiyle yolculuk sırasında biraz da kendiniz şımarttığınızı hissedersiniz. Ayrıca Covid-19 sebebiyle sosyal mesafe ve güvenli bir yolculuk yapmak isteyenler için de çok cazip bir seçenek olarak öne çıkıyoruz.

FAT TAXI’DEN KURUMSAL ÇÖZÜMLER

Kurumsal çözümleriniz var mı?

Kurumsal çözümlerimiz elbette var, bizimle çalışmak isteyen kurumlar için kendilerine özel geliştirdiğimiz bir ara yüz olacak ve oradan saatlerini, tarihlerini girerek rezervasyonlarını yapabilecek, geçmiş rezervasyonları ve ulaşmak istedikleri diğer bilgileri kolaylıklar görebilecekler. Konaklama tesisleri, sağlık kurumları, ve bazı şirketlerden oluşan kurumsal portföyümüz operasyonumuzun %50 – %60 gibi bir bölümünü oluşturmaktadır.

Pandemi sonrası araçlarınızda ne gibi önlemler aldınız?

Öncelikle Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu başta olmak üzere yetkili kurum ve kuruluşların zorunlu kıldığı önlemlerden taviz vermiyoruz. Özellikle son günlerde sıkça dile getirilen “Maske – Mesafe – Temizlik” üçlüsüne çok önem veriyoruz.

Bunun yanı sıra araçlarımızın günlük dezenfekte işlemi ve gün içi havalandırılması, temizlenmesi gibi önlemleri de çok önemsiyoruz. Bizim için hiçbir şey insan sağlığından daha önemli değildir mantığıyla bu hassas dönemi titiz bir şekilde ele alıyoruz.

Fat Taxi Türkiye’de yasal mı?

Kesinlikle, röportajımızın başında da belirttiğim gibi biz seyahat acentası veya tur operatörü değil, taşımacılık lisanslarına sahip olan araçlar ve o araçları kullanma yetkisine sahip sürücülerle çalışan ve çözümler üreten bir teknoloji firmasıyız.

Biz burada ihtiyaçla ihtiyaç sahibini buluşturan bir platform görevi görüyoruz.

Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi anlık yolculuk istekleri kabul etmiyoruz ve tüm yolculuklarımızı önceden planlanıp U-ETDS sistemine kayıtları yapılmak suretiyle gerçekleştiriyoruz.