Rusya’da uçuşlar tam bir muamma: “İlk listede Türkiye yok” iddiası

Rusya’da mart sonundan beri durdurulan uluslararası uçuşların iki aşamalı şekilde başlatılması gündemde… İlk olarak hangi ülkelere uçuşların başlayacağı ise tartışma konusu yarattı.

Rusya medyasında yer alan iddialara göre Rusya Halk Sağlığı ve Tüketici Hakları Kurumu (Rospotrebnazdor), 9 Avrupa ülkesi ve Çin dahil, 13 ülke ile uçuşların başlatılmasını tavsiye etti.

Listede, “Turist kabul etmeye hazırız” diyen Türkiye ve Mısır bulunmuyor.

Turkrus.com’un aktardığı RBC’nın haberine göre, ilk etapta pandeminin durumuna göre, İngiltere, Almanya, İtalya, Macaristan, Danimarka, Hollanda, Norveç, Polonya, Finlandiya, Çin, Vietnam, Moğolistan ve Sri Lanka’ya uçuş yapılabileceği belirtiliyor.

AVRUPA, RUSLARI KABUL EDECEK Mİ?

Uzmanlar, hükümetin önerilen bu 13 ülkeye uçuşu kabul etse bile, Avrupa başta olmak üzere bu ülkelerin Rus turistleri kabul edip etmeyeceğinin soru işareti olduğuna dikkat çekiyor.

AB ülkelerine Rusya vatandaşlarının girişine izin verilmiyor. Türkiye’nin 15 Temmuz’da uçuşlara başlamaya hazır olduğunu açıklamasına rağmen RBC ajansının ulaştığı listede bulunmaması dikkati çekiyor.

BDT ÜLKELERİ’NE UÇUŞLAR NE OLACAK?

Bu arada uçuşlara BDT ülkelerinin dahil edilip edilemeyeceği konusunda da çelişkili haberler geliyor.

HABER ÖNERİSİ: ATOR’dan Türk turizmcilerin umudunu kıracak açıklama

İLK ETAP AĞUSTOS, İKİNCİ ETAP EYLÜL

İlk etapta uçuşların ağustos başında, ikinci etapta ise eylül ayında uçuşların başlayabileceği bildiriliyor.

Sputnik’in aktardığına göre, coronavirüsle mücadele merkezi, 6 Temmuz’da yapılan bir toplantıda Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih, Rosaviatsiya Başkanı Aleksandr Neradko ve Aeroflot Yönetim Kurulu Başkanı Vitaliy Savelyev’in iki aşamalı olarak uluslararası uçuşların yeniden başlatılması teklifini onay verdi.