“Rusya ile uçuşların başlatılması konusunda mutabık kaldık”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün itibarıyla Rusya ile uçuşların başlatılması konusunda iki ülkenin mutabık kaldığını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle durdurulan yurt dışı uçuşların 11 Haziran itibarıyla bazı ülkeler için başlatıldığını anımsattı.

31 ülkeyle seferlere başlandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bugün itibarıyla Rusya ile de uçuşların başlatılması konusunda mutabık kaldık” ifadesini kullandı.

11 Haziran itibarıyla 31 ülkeyle seferlerin yeniden başlatılmasının yanı sıra 20 ülkeyle de görüşmeler devam ediyordu. Rusya’nın da dahil olmasıyla yeniden sefer başlatılan ülke sayısı 32’ye yükseldi.

Sivil Havacılık Genel Müdür Bahri Kesici imzasıyla Rusya Sivil Havacılık Kurumu’na bu sabah yollanan mektupta, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan itibaren seferleri başlatmaya hazır olduğu bildirilmişti.

Rus tarafı konuyla ilgili 13 Temmuz’da Türkiye’ye bir mektup yollayarak uçuş hazırlıklarının ve koronavirüs önlemlerinin son durumu ile ilgili bilgi istemişti.

Şimdi konuyla ilgili Rus tarafından resmi bir açıklama bekleniyor.

Daha önce THY, Rusya seferlerine 1 Ağustos’tan itibaren başlayacağını kendi web sitesinden ilan etmişti.