Türkiye, İran ve Afganistan uçuşları için erteleme kararı aldı

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un 1 Ağustos’ta başlayacağını duyurdu İran uçuşları için erteleme kararı geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, İran ve Afganistan’a yapılan uçuşların askıya alındığı bildirildi. 

İRAN VE AFGANİSTAN UÇUŞLARI DURDURULDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında tedbir amaçlı olarak İran ve Afganistan’a yapılan uçuşların Türkiye tarafından askıya alındığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, İran ve Afganistan’a yapılan uçuşların askıya alındığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kovid-19 süreci kapsamında tedbir amaçlı İran ve Afganistan’a yapılan uçuşlar ülkemiz tarafından askıya alınmıştır” ifadesine yer verildi.

İran Sivil Havacılık Kurumu’nun Sözcüsü Rıza Caferzade, Türkiye’nin uçuşları dün (cumartesi) askıya aldığını açıklamıştı.

İLK AÇIKLAMA REUTERS’DAN GELDİ 

Reuters, Türkiye’nin İran’a uçuşları askıya aldığını duyurdu. İran Sivil Havacılık Kurumu’na dayandırılan habere göre iptalin gerekçesi İran’da vaka sayılarının yeniden artması.

IRNA haber ajansına konuşan İran Sivil Havacılık Kurumu’nun Sözcüsü Rıza Caferzade Türkiye’nin İran’a uçuşları artan korona virüs vakaları endişesiyle durdurduğunu açıkladı. Haberi, Reuters duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün yaptığı açıklamada, ülkede yaklaşık 25 milyon kişinin korona virüsüne yakalandığını tahmin ettiklerini söylemişti. Ruhani, bu tahminini seroloji testlerine dayandırdığını belirtmişti.

İran Sağlık Bakanlığı ise bugün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’nı yalanlayarak, “Hastalığın mevcut durumunu teşhis etmek için seroloji tetslerine güvenmek mümkün değil” ifadelerini kullandı. Seroloji testleri, bir kişinin kanında belirli virüs ve mikroplara karşı antikor bulunup bulunmadığını anlamak için kullanılıyor.

İran’daki resmi verilere göre, şu ana dek ülkede korona virüsüne yakalandığı tespit edilen kişilerin sayısı 273 bin 788. Resmi ölü sayısı ise 14 bin 188.