Türkiye’nin en iyi 10 dondurmacısı

Last Updated on 23 Temmuz 2020 by Yaşar Çelik

Yaz sıcaklarıyla başa çıkmanın en kolay ve lezzetli yolu dondurma serinliği. Peki, dondurmayı çok daha lezzetli yapan yerler neresi diye hiç merak ettiniz mi? İşte Türkiye’nin en meşhur 10 dondurmacısı…

Limonlusundan karpuzlusuna, vanilyalısından kakaolusuna, sakızlısından karamellisine kadar Türkiye’nin en iyi 10 dondurma yapan yerini Türkiye’nin seyahat sitesi Enuygun.com sizin için derledi.

Ali Usta – Moda

1969 yılından beri hizmet veren Ali Usta, zamanla Moda’nın simgelerinden biri haline gelmiş. Gerçek meyve kullanarak günlük üretim yapan Ali Usta’da yaz-kış en az 30 çeşit dondurma bulmak mümkün. Üstelik çeşitleri arasında diyet seçenekleri de var. Gece 02.00’a kadar açık olan mekanda dondurma yemek için yaz aylarında uzun bir sıra beklemeniz gerekebilir.

Girandola – Arnavutköy

Taze meyvelerden 70 çeşit dondurma yapan Girandola, İtalyan usulü dondurma yapan ilk mekanlardan biri. Eski tarz İtalyan üretimi yaptığı için kıvam artırıcı katkı maddeleri kullanmayan Girandola’nın İstanbul’un çeşitli noktalarında şubeleri var. Değişik lezzetleri dondurma olarak denemek isteyenler mojitolu, elma tarçınlı, kazandibili ve tiramisulu dondurmalarını deneyebilirler.

Bitez Dondurma – Bodrum

Bodrum’un en meşhur dondurmacısı olan Bitez Dondurma, beldedeki şubelerden sonra tüm Türkiye’ye açıldı. Ancak orijinal yerinde denemek isterseniz Bodrum Bitez’deki merkezi ziyaret edebilirsiniz. Doğal meyvelerden, 12 ay üretim yapan mekanda ayrıca birbirinden lezzetli tatlılar ve ferahlatıcı doğal içecekler de deneyebilirsiniz.

Balkaymak Dondurma – Bafra

Samsun’un Bafra ilçesi özel bir tarife sahip dondurmasıyla ünlü… Manda sütü ve bal ile hazırlanan bu dondurmayı ilk tarifiyle uygulamaya devam eden tek yer ise Balkaymak Dondurma. Bafra dondurmasının sade hali kadar doğal aromalı çeşitleri de seviliyor. Günün hangi saatinde giderseniz gidin, tüm dondurmalar taptaze sizi bekliyor olacak.

Nur Pastanesi – Antalya/Korkuteli

Antalya Korkuteli’ne özgü olan Yanıksı Dondurma’yı yiyebileceğiniz en meşhur yer Nur Pastanesi. Keçi sütünden yapılan dondurmaya yanık tadını veren dokunuş ise sütün kaynatılma aşamasında kontrollü yakılması. Antalya merkezinde ve neredeyse tüm ilçelerinde şubesi bulunan Nur Pastanesi’nde sıra dışı bir dondurma deneyimi yaşamak için kavunda dondurma yiyebilirsiniz.

Mini Dondurma – Bebek

1968’den beri Bebek’te küçücük bir dükkanda hizmet veren Mini Dondurma, orijinalliğini ve tadını hiç bozmayan mekanlardan biri. Kış aylarında kapılarını misafirlerine kapatan Mini Dondurma, havaların ısınmasıyla yeniden açılarak adeta yazın gelişini müjdeliyor. Bal badem, karamel gibi lezzetler kadar güllü lokum ve tahinli gibi dondurma çeşitleri de beğeniliyor. Yaz aylarından sizin de yolunuz Bebek’e düşerse mutlaka Mini Dondurma dükkanını ziyaret edin.

Yaşar Pastanesi – Kahramanmaraş

Maraş dondurmasını dünyaya tanıtan markanın ilk dükkânı olan Yaşar Pastanesi, hala aynı isimle Kahramanmaraş’ta hizmet veriyor. Ünlü dondurma çeşitleri dışında şehre özgü tatları deneyip kültürünü öğrenebileceğiniz bir mekân haline getirilmiş bu pastanede efsanevi dövme dondurma ile serinlerken bir müze gibi tasarlanmış pastanede gezebilirsiniz.

Roma Dondurma – Büyükada

Büyükada İskelesi’nde indikten sonra ilk göreceğiniz dükkanlardan biri olan Roma Dondurma, Adalar’ın en ünlü dondurmacısı. İstanbul’un çoğu yerinde bulabileceğiniz Roma usulü dondurma üreten mekanlardan biri olan Roma Dondurma, doğal lezzeti ve bol çeşitleriyle ilgi çekiyor.

Rumeli Pastanesi – İzmir/Çeşme

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Rumeli Pastanesi, Selanik göçmeni bir aile tarafından kurulmuş. 1945 yılından bu yana dondurma üreten pastanede Türkiye’nin ilk sakızlı dondurması üretiliyor. Turistler kadar yerlisinin de bayılarak tükettiği sakızlı dondurma dışında yöresel diğer tatlı çeşitleri de çok seviliyor.Bu dondurmacı sakızlı dondurma sevenler için oldukça ideal…

Sim Dondurma – Ankara

Dondurma deyince başkent Ankara’yı da unutmamak gerekiyor. Bahçelievler semtindeki Sim Dondurma, şehrin eski ünlü dondurmacılarından. Diyet dondurma üretimini hem formunu korumak isteyenler hem de diyabetik müşterilere uygun olarak hazırlayan Sim Dondurma’nın en meşhur lezzeti kaymaklı dondurması.Başkent gezinizde mutlaka Sim Dondurma’yı ziyaret edin.