Rus-Türk tarafında çifte vatandaşlık sorunu çözüldü

Rusya’nın bugüne kadar uyguladığı “diğer ülke vatandaşlığından çıkma şartı” yeni vatandaşlık yasasının yürürlüğe girmesiyle tarih oldu.

Rusya vatandaşlığı almayı kolaylaştıran yeni yasa ile birlikte Rusya vatandaşlığı almak isteyenler, artık Türk vatandaşlığından çıktıklarını noter kanalıyla Rus resmi makamlarına bildirmesi gerekmeyecek.

Turkrus’da yer alan habere göre yasa ile birlikte Rusya topraklarında daimi ikamet sahibi yabancı ülke vatandaşları ve haymatloslar (vatansızlar) Rusya pasaportu almak için başvurabilecek ve bu kişilerden mevcut uyruklarından vazgeçmeleri istenmeyecek.

Yasa ile birlikte Sovyetler Birliği sınırları içinde doğmuş kimseler de üç yıl Rusya’da yaşadıktan sonra vatandaşlığa başvurma hakkına kavuştu.

Bir Rusya vatandaşı ile üç yıldan uzun süredir evli olan yabancı ülke vatandaşları da Rusya’da yaşıyor olmaları kaydıyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek.

Moldova, Ukrayna, Belarus, Kazakistan vatandaşları ile eski Sovyetler Birliği vatandaşlarının Rusya pasaportu sahibi olmaları da kolaylaştırılıyor.

VİZE BAŞVURULARINDA SON DURUM

Ayrıca Rusya hükümetinin dün dış hat uçuşlarının Türkiye’ye de başlatacaklarını duyurmasının ardından Türk vatandaşlarının vize başvurularının kabulüne başlanması ve 1 Ağustos’tan itibaren Rusya’ya ilk uçuşların gerçekleşmesi bekleniyor. Gelen ilk bilgilere göre Rusya vizesi için başvurular 29 Temmuz’da başlayacak. İlk aşamada sadece ailevi nedenlerle ziyaretçi ve işçi vizeleri başvurularının alınacağı belirtiliyor.  Turizm amaçlı seyahatler için vize başvuruları ileri tarihte gündeme gelecek.

Bu arada, Rusya’nın vize işlemlerini durdurduğu 16 Mart tarihinden önce aldığı vizeyi sınırlar kapalı olduğu için kullanamayanlara ise, ücret talep edilemeden Rusya tarafından yeni vize verilecek.