“Alman tatilciler hediyelik olarak koronavirüs getiriyor”

Berlin’de geçen hafta sonu korona tedbirlerine karşı düzenlenen gösteriler ve yaz tatilinden dönenlerin koronavirüsün yayılmasında rol oynaması Alman basınında öne çıkıyor.

Berlin’de hafta sonu aşırı sağcı gruplardan aşı karşıtlarına, komplo teorilerini savunanlardan ezoterizme inananlara kadar yaklaşık 20 bin kişi hükümetin korona tedbirlerine karşı protesto gösterisi yaptı. Göstericilerin maske takmaması, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaması nedeniyle gösteri güvenlik güçleri tarafından erken sonlandırıldı. Eyleme Alman kamuoyunda siyasetçilerden gelen tepkiler de büyüyor. Almanya’da tartışmaların odağında protestoların kamu sağlığına olumsuz etkileri ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını esnasına toplanma ve gösteri özgürlüğünün sınırları var.

Mittelbayerische Zeitung gazetesinde yer alan yorum şöyle:

Korona Özgürlük Protestoları olarak adlandırılan yürüyüşlere katılanlar tehlikeli bir birleşim oluşturuyor. Berlin’de hafta sonu yelpaze aşırı sağdan radikal sola kadar uzanıyordu. Marjinal siyasi görüştekiler açısından mesele nefret duydukları politik sistemin yok edilmesi ile ilgili ve bu, daha sert bir koronavirüs dalgasının yol açacağı yıkıcı ekonomik sonuçlar yoluyla da olabilir. Tüm yaşananları sinik bir vakaya dönüştürüyorlar. Onlara, sahte bir topluluk duygusunun zihinsel bir tutulmaya varacak şekilde güçlendirdiği, en iyi ihtimalle geçici olarak mantığını kaybetmiş bir ordu eşlik ediyor. Eldeki veriler aksini ispat ediyorken bir milyondan fazla katılımcının ısrarı başka nasıl anlamlandırılabilir? Onların arasına, yaşadıkları varoluş kaygısı yüzlerinden okunan insanların da katılmış olduğu bir gerçek.

Münchner Merkur gazetesi yaz tatilinden Almanya’ya geri dönenlerin virüsün yayılmasında rol oynadığını belirtiyor ve bu durum, yorumda şu cümlelerle eleştiriliyor:

“Kuzey-Ren Vestfalya’da yaz tatili bitiyor ve saat başı Almanya’nın en kalabalık bu eyaletine tatil bombaları iniş yapıyor. Bir bakıyoruz ki tatilden dönenler hediyelik olarak Almanya’ya koronavirüsü getiriyorlar ve buna eyalet hükümeti şaşırıyor. Hükümetteki uzmanlar özellikle Balkanlar ve Türkiye’den gelenlerin büyük tehdit oluşturduğunu söylüyor. Buna şaşırabilen, görevini iyi yapmamış olandır. Sağlık Bakanı Jens Spahn, son dakikada zorunlu testler için hukuki zemin hazırlamaya çalışıyor. Peki neden şimdi? Birileri tatili yatarak mı geçirdi?”

KAYNAK: ©Deutsche Welle Türkçe