Alman Bakan uyardı: Türkiye’den gelen vakalar artıyor!

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn

Almanya’da günlük koronavirüs vaka sayısı Mayıs ayından sonra ilk kez 1000’in üzerine çıktı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Türkiye ile Batı Balkanlardan gelenler nedeniyle vaka sayısında artış görüldüğünü söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı birkaç gün önce Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını 4 Ağustos’tan itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya için kaldırmıştı. Fakat Almanya’dan gelen güncel haberlere göre Robert Koch Enstitüsü, ülkede 1045 yeni vaka raporladı. Toplam vaka sayısı da 213 bin 67’ye yükseldi. Son bir günde 7 kişinin yaşamını yitirmesiyle, ölü sayısı 9 bin 175’e çıktı.

ALMANYA’YA DÖNENLERE ZORUNLU TEST YAPILACAK

Artan vakaların endişe verici olduğunu belirten Spahn, risk bölgelerinden Almanya’ya dönenlere cumartesi gününden itibaren zorunlu test yapılacağını vurgulayarak “Batı Balkanlar ve Türkiye’den dönenler enfeksiyon sayısını artırıyor” dedi.

14 GÜN KARANTİNA ALTINA ALINACAKLAR

Avrupa’dan gelen yeni vakaların da olduğunu “Lüksemburg ve Kuzey İspanya’nın bazı bölgeleri yüksek riskli. Bu gibi ülkelerden gelenler negatif test sonucu sunmazlarsa 14 günlük karantinaya alınacaklar” sözleriyle ifade etti.