ENAC’dan Ryanair’a açık tehdit: Uçuş iznini kaldırırız!

İtalya’nın sivil havacılık otoritesi ENAC, COVID-19 güvenlik kurallarına uyulmaması nedeniyle ülkeye uçma iznini askıya alacağı konusunda İrlandalı havayolu şirketi Ryanair’i uyardı.

Euronews haberine göre ENAC’tan yapılan açıklamada, İtalyan havaalanlarına gidip gelirken COVID-19 bulaşma riskini azaltmak için ulusal düzenlemelere “Ryanair’in sistematik olarak uymadığını” kaydedildi. Ayrıca raporda, “Yolcular arasındaki mesafeye uyulmadığı gibi, bu mesafeden sapmaya izin veren koşullar da yer alıyor” şeklinde ifadeler bulunuyor.

Ryanair belirtilen kuralları çiğnemeye devam ederse, uçakları sadece yarı kapasitede uçuşlarını sürdürecek ya da uçuşları durdurulacak.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

İrlandalı havayolu şirketi, Euronews’e yaptığı açıklamada ENAC’ın suçlamalarını reddederek tüm yolcuları çevrimiçi check-in yapmaya teşvik ettiğini ve “yolcuların hem biniş kapılarında hem de uçakta gereksiz yere toplanmasını önlemek için” belirli biniş prosedürlerinin uygulandığını savundu. Dev havayolu şirketi şu ifadeleri kullandı:

“Ryanair, İtalyan hükümeti tarafından belirlenen önlemlere tamamen uyuyor ve uçarken yolcularımızın sağlığını korumak için hem uçaklarımızda hem de havaalanlarında etkileşimi azaltmak için her şeyi yaptığımızdan emin olabilirler.”