Lufthansa’yı kurtarma planı işe yaramadı!

COVID-19 salgını nedeniyle iflasın eşiğine gelen Alman hava yolu şirketi Lufthansa, ikinci çeyrekte 1.5 milyar euro zarar açıkladı.

Şirket yakın zamanda Alman hükümeti ile kurtarma planı anlaşmaları yapsa da atılan adımlar mali krizin önünü kesemedi. Lufthansa’nın geçen senenin aynı döneminde hasılat rakamı 9.6 milyar euro seviyesindeydi ancak bu sene bu rakam 1.9 milyar euro olarak açıklandı.

ESKİ SEVİYELERE 2024 YILINDA ULAŞILABİLİR

Reuters’da yer alan habere göre hava ulaşımındaki talebin koronavirüs krizi öncesi seviyelere yükselmesini ise 2024 yılını bulacağını tahmin ettiğini belirten şirket, bu yıl Nisan ve Mayıs aylarında, bir önceki yıl taşınan yolcu sayısının sadece yüzde 1’ine ulaşabilmişti.

NELER OLMUŞTU?

Coronavirus’ünün pik yaptığı dönemde aylık kaybının 800 milyon euroyu bulduğu Lufthansa, diğer iştiraklerinin bulunduğu Avusturya, İsviçre ve Belçika’nın hükümetlerine de yardım için başvurmuştu.

Daha sonrasında Lufthansa ile federal hükümet arasında kurtarma paketi konusunda anlaşma sağlanmış, bu anlaşmaya göre hükümetin, Alman havayolu şirketinin yüzde 20 hissesini devralması karşılığında 9 milyar Euro ödeyeceği duyurulmuştu.

Detayları öğrenmek için bkz:

Lufthansa’yı kurtarma planı