“Bu yıl otellerin yarısını açmak başarılı bir hedefti; o hedefe ulaşacağız”

“Çok olumsuz başlayan bir turizm sezonunu çok daha olumlu bir şekilde kapatacağız” açıklamasında bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “bu yıl otellerin yarısını açmak başarılı bir hedefti. İnşallah bu son gelişmelerle birlikte, o hedefe bu yıl ulaşacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan anlaşmaya dayalı olarak 2010’da kurulan Türk-Alman Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Üniversitenin Beykoz’daki yerleşkesini gezerek, Rektör Prof. Dr. Halil Akkanat’tan bilgi alan Bakan Ersoy, Deprem ve Yangın Test Eğitim Merkezi’nde de deprem simülasyonuna katıldı.

Gezi sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Ersoy, coronavirus döneminden önce Almanya ile Türkiye arasında çok kuvvetli bir turizm ilişkisi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

HEDEF 8 – 9 MİLYON ALMAN TURİST

“5 milyon Alman ziyaretçi sayısına ulaşmıştık. Çok rahat biz bu rakamı 8, 9 milyona getirebiliriz. Bu bağlamda da üniversite bizim için önemli. Bugün konuştuk kültürel anlamda arkeoloji üzerine bir yüksek lisans programı yapabilirler mi diye. Çünkü biliyorsunuz Alman gruplar burada çok fazla kazı yapıyor. Onlara destek olarak insan kaynağı yaratma açısından buradan mezun olan Türk hocaların kazı başkanlığı yapabilmesi de bizim açımızdan önemli. Sonuç olarak hem ticaret hem kültür hem turizm açısından baktığınız zaman Türk- Alman Üniversitesinin misyonunun çok daha kuvvetli olması gerektiğini düşünüyorum. Biz de ihtiyaçlarını dinledik. Elimizden geldiği kadar destek olacağız.”

“SERTİFİKASYONDAKİ KRİTERLER 156’YI GEÇTİ”

Konuşmasında turizm sertifikasyon konusuna da değinen Bakan Ersoy, “Sertifikasyonda 132 kriter vardı ama şu anda 156 kriteri geçti ve yeni kriterler de ekleniyor. Yoğun ve detaylı bir şekilde de bu kriterler uygulanıyor. Diğer programlardan farklı olarak sertifikasyon denetimleri sadece Bakanlığımız değil, özel yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılıyor ve bu kuruluşların çoğunda da Avrupa’nın birçok ülkesinde yetkilendirilmiş ve konuşlanmış olma şartları var. Avrupa tarafından da kabul görmüş firmalar tarafından yapılıyor. Çok etkili bir şekilde çalışmaya başladı program. Bu sayede uygulamayı Avrupa ülkeleri de gördü ve yavaş yavaş Avrupa’yla olan turizm trafiği de açıldı.” dedi.

Bakan Ersoy, bu ay, bu sene açmama kararı alan birçok otelin yeniden faaliyete geçtiğini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de açık olan yatak kapasitesi hızla artmaya başladı. İnşallah çok olumsuz başlayan bir turizm sezonunu çok daha olumlu bir şekilde kapatacağız. En başından beri de söylemiştim, bu yıl otellerin yarısını açmak başarılı bir hedefti. İnşallah bu son gelişmelerle birlikte, o hedefe bu yıl ulaşacağız diye düşünüyorum.

Bakanlık olarak her zaman ‘Misafirleri sertifikalı tesislere yönlendirin.’ diyoruz.

“SERTİFİKASYON PROGRAMINI SONLANDIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Misafirlerimize de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz genelgede de bir değişikliğe gittik. 50 oda ve üzeri konaklama tesislerine sertifikasyon alma mecburiyeti getirdik. Sertifikalı tesislerde konaklama sürecinde hemen hemen hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Birkaç aydır bu sistem devrede, gözlemliyoruz. Minör sıkıntılar dışında önemli bir sıkıntı yaşanmadı. En baştan beri tavsiyemiz bu ve bu iş Türkiye’de kalıcı olacak. Sertifikasyon programını koronavirüs süreci bittikten sonra da sonlandırmayı düşünmüyoruz. Kovid-19 ile ilgili kriterleri değiştirerek, yeni kriterler ekleyerek programı devam ettireceğiz. Artık hijyen algısı bütün dünyada, toplumlarda oluştu ve bu seçicilikte hijyen algısıyla oluştu. Yani hijyen kurallarına ne kadar riayet ediyorsanız, sistemi ne kadar iyi kurduysanız talep de o yönde artmış olacak.”