Sözlü rezervasyona güvenmeyin, her şeyi yazışmayla yapın!

Last Updated on 7 Ağustos 2020 by Yaşar Çelik

Covid-19 pandemisinin etkisiyle tatil rezervasyonlarında mağduriyet yaşayanların sayısı artmaya devam ediyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tatile çıkacaklara önemli uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

İşletmeyle sözlü değil mail, yazışma ya da kapora vererek anlaşma yapılması gerektiğine dikkat çeken Mahmut Şahin, tatil sürecinde vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri Tüketiciler Birliğine ilettiğini ve bu sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Birbirinden farklı şikayetlerin kendilerine geldiğini belirten Şahin, uyarılarını ve tavsiyelerini şöyle dile getirdi:

Tüketici hukukunda en önemli şey belgedir!

“Bu sene özellikle insanların pandemiden sonra tatile gitmesiyle otellerde doluluk yaşandı. Bu durumda üst üste birkaç rezervasyon yapıldı. Otel, en çok parayı verene o odayı verdi. Biz de tüketicilere, sözlü rezervasyona güvenmemeleri konusunda uyarılarda bulunduk. Rezervasyonla ilgili bir mail, yazışma, kapora verildiğinde haklarını koruruz. ‘Telefonla rezervasyon yaptırdık, otelde kalamadık’ şikayeti geliyor. Buna dikkat edilmesi lazım. Telefonla rezervasyon olmaz, mutlaka yazılı olması lazım.

Her şeyinizi yazışmayla yapın. Tüketici hukukunda en önemli şey belgedir. Tatil rezervasyonunda da gıda alırken de her şey belgeli olmalı. O zaman hakkımızı koruyabiliriz. Sözlü yapılan anlaşmalarda bir sürü de şahidiniz olsa bir anlamı olmuyor. Tüketicilerin işlemlerini yapmaları ve sonuçta bir haksızlığa uğramışlarsa onu gidermeleri için belge şarttır.”