Dönen tatilciler korona rakamlarını katladı

Almanya'da koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana en az 218 bin 519 kişi virüse yakalandı, 9 bin 207 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Almanya’da yeni koronavirüs vaka sayısı Mayıs ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü‘nün (RKI) verilerine göre dün bir gün içinde kaydedilen yeni vaka sayısı bin 226 oldu. Son olarak en yüksek yeni vaka sayısı bin 251 ile 9 Mayıs tarihinde kaydedilmişti.

©️ Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre yeni vakalardaki artış eğiliminin sürdüğüne dikkat çeken RKI, durumun daha da kötüleşmesinden kesinlikle kaçınılması gerektiği uyarısı yaptı. Yeni vaka bildirmeyen bölge sayısının son haftalarda giderek azaldığını belirten RKI, şu an en belirgin artışların Kuzey Ren-Vestfalya ve Hamburg eyaletlerinde kaydedildiğini bildirdi.

Ülkeler arasında Türkiye de var

RKI açıklamasında, sınırların açılmasının ardından yurt dışından taşınan enfeksiyonların genel tablodaki payının belirgin bir şekilde arttığına işaret edilerek, 3-9 Ağustos tarihleri arasında yurt dışından taşınan enfeksiyonların, toplamın yüzde 31’ini oluşturduğu kaydedildi. Enstitü, son dört haftada yurt dışından taşınan enfeksiyonlarda muhtemel menşe ülkeler olarak Batı Balkan ülkeleri, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Polonya ve İspanya’yı sıraladı.

30 BİN YATAĞIN YÜZDE 70’İ DOLU

Alman Disiplinlerarası Acil ve Yoğun Bakım Birliği verilerine göre kayıtlı bin 274 klinikte toplam 30 bin 390 yatağın yüzde 71’i şu an dolu. Koronavirüs hastaları ve diğer hastalar için toplam 8 bin 800 yoğun bakım yatağının boşta olduğu bildirildi. Şu an yoğun bakımda tedavi gören 234 koronavirüs vakasından 139’unun solunum cihazına bağlı olduğu bilgisi verildi.

ALMANYA’DA VİRÜSE YAKALANAN 218 BİN KİŞİDEN 9 BİNİ ÖLDÜ

  • Almanya’da koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana en az 218 bin 519 kişi virüse yakalandı, 9 bin 207 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
  • Ölenlerin yüzde 55’ini erkekler oluştururken ölümlerde yaş ortalaması 81 olarak belirlendi.
  • Koronavirüsten 20 yaş altı grupta sadece üç kişinin hayatını kaybettiği, hepsinin yan hastalığının bulunduğu bildirildi.
  • Ölümlerin vaka sayısına oranı yüzde 4,2 olarak gerçekleşti. İyileşen toplam hasta sayısı ise 198 bin 800 olarak kaydedildi.
  • Koronavirüse yakalananların yaş ortalaması Nisan ayında 50 civarındayken şu an 34’e gerilemiş durumda.