“Rus turist geldi. Sektör umutlandı ancak…”

Gazipaşa-Alanya Havalimanı
Gazipaşa-Alanya Havalimanı

Habertürk Gazetesi köşe yazarlarından Güntay Şimşek yeniden başlayan Rus turist hareketliliğine ilişkin önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.

Habertürk Gazetesi havacılık yazarı Güntay Şimşek; bugünkü “Rus turistler!” başlıklı köşe yazısında Rus ve Alman turist hareketliliğinin yeniden başlamasının sevindirici olduğunu fakat konuya ilişkin bir ayrıntıya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya’dan bir günde 80 uçuş yapıldığını ve 20 binden fazla turist geldiğini hatırlatan Güntay Şimşek; satırlarına şu şekilde devam etti:

“Sektör umutlandı. Ancak arka planda mutlu olmayanlar söz konusu. Üstelik bu durum Rusya’dan istenen oranda turist gelmesine de engel olabilir.

“PARA ÖDEYEREK TUR SATIN ALAN ÇOK AZ”

Rusya’dan ülkemize turizm organizasyonu yapan tur operatörleri şu an getirdikleri Rus turistlerden daha önce ücretlerini tahsil etmişlerdi. Diğer ifadeyle Covid-19 salgını sebebiyle sezonun başında gelemeyenler Ruslar, Antalya’da. Dolayısıyla kapılar açıldığı veya izin çıktığı için para ödeyerek tur satın alan çok az. Çoğunluk önceden parasını ödediği tatilini geç de olsa yapmak için tur operatörlerinin kapısını çalmış.

Ancak tur operatörleri de korona virüs salgın sürecinde turistlerden topladıkları paraları erittikleri için şu dönemde çok da gönüllü olarak bu organizasyonları yapma taraftarı değiller. Rusya Devlet Başkanı Putin’in de havayolları ve tur operatörlerinin topladıkları paraları iade etmeden 2021 sonuna kadar kullanmalarına imkan tanıyan yasal düzenlemeleri açıklamış olması sebebiyle karışık bir durum söz konusu. Anlayacağınız daha önceden toplanan müşterilerin paraları diğer ülkelerdeki ilgili sektörlerde olduğu gibi kısmen uçtu gitti, eridi.

Kısacası Rusya’daki tur operatörleri bir formül arayışı içindeler. Gelen tüm turistlerin neredeyse tamamına yakınının önceden parasını ödeyenler olmasını istemiyorlar. Kasaya sıcak para koyacak yeni müşteri bekliyorlar.”

—O—

Güntay Şimşek’in “Rus turistler!” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız.