Almanya’dan kritik karar

Almanya’da Frankfurt am Main bölge mahkemesinin verdiği karar, tüm seyahat endüstrisini sıkıntıya sokabilir. İşte detaylar…

Frankfurt am Main yerel mahkemesi; “Bir ülkeye yönelik seyahat uyarısı olmasa bile tatil satın alanların seyahat ücretinin tamamının iadesini talep etme hakkı olduğuna” ilişkin bir karar aldı.

Alınan karar kapsamında: “Bir müşteri koronavirüs bulaşma korkusuyla seyahate çıkmak istemezse, gideceği ülke için seyahat uyarısı olmasa bile operatörün seyahat ücretinin tamamını geri ödemesi gerekebilir” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl 7 Mart’ta Napoli gezisini iptal eden biri parasınının tamamını geri alabilmek için dava açtı. Bu noktada, tatil beldesi için hala seyahat uyarısı yoktu ancak enfeksiyon oranı oldukça çok yüksekti. Organizatör, sözleşmede öngörülen iptal ücretinde ısrar etti.

Touristik Aktuell’in haberine göre; Frankfurt Bölge Mahkemesi ise davacıya tam seyahat ücretinin geri ödenmesine karar verdi.

Gerekçede, seyahatin ücretsiz olarak iptal edilebilmesi için “virüsün belirli bir zararlı yayılma olasılığının yeterli olduğu” belirtildi. Ücretin tamamının iadesi için seyahat uyarısı kesinlikle gerekli olmadığı belirtildi.

Tur ücretinin iadesini düzenleyen yasada iadeler için, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısı esas alınıyordu. Turist seyahat uyarısı olduğu takdirde parasını geri alabiliyordu. Bu karar turistin seyahat öncesinde coronavirus endişesi nedeniyle seyahatini iptal ettiği takdirde parasının tamamını geri alabilmesinin yolunu açmış oldu.