Rus turist sayısı Eylül ayında pik yapabilir!

Uçuşların yeniden başlatılmasının ardından Rusya’dan turizm kenti Antalya’ya bir haftalık süreçte 110 bin turist geldi. Rusya’nın geçen yılki rakamların yarısını şimdiden doldurduğunu söyleyen Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz, “Rusya’dan hızlı bir başlangıç aldık ve bu Ruslar eylül ayı itibariyle pik yapacaktır” dedi.

Tur operatörlerinden aldıkları bilgiler ışığında bu yıl sezonun uzadığı yönünde öngörülerinin olduğunu kaydeden Bilgihan Yılmaz, sezonun Kasım ayına kadar uzayacağını tahmin ettiklerini belirtti. Yılmaz bir haftalık rakamları şöyle paylaştı:

“7 gün gibi kısa süre içinde Rusya, Ukrayna, Almanya ve İngiltere’den toplamda 180 binin üzerinde yolcu geldi. Bu da ortalama günde 25 bin yolcu demek.”

1 haftalık rakamlar göz önüne alındığında Antalya’ya bu 4 ülkeden 834 uçak seferi gerçekleşti. 420 uçak seferiyle ilk sırada Rusya yer alırken Rusya’yı ikinci sırada 191 seferle Ukrayna, 125 seferle Almanya, 98 seferle İngiltere takip etti.

110 bin 808 gelen yolcu sayısı ile Rusya yine ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 36 bin 248 yolcuyla Ukrayna, üçüncü 18 bin 797 yolcuyla İngiltere, 14 bin 864 yolcuyla Almanya ise 4’üncü sırada yer aldı. Kente bu süreçte 180 bin 717 yabancı tatilci geldi.

Rusya’dan Antalya’ya bu hafta kaç turist gitti?