Pandeminin Almanya turizm sektörüne verdiği hasar ortaya çıkmaya başladı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Almanya turizminde bu yaz sezonu Temmuz itibarı ile satışlarda yüzde 70 kaybın yaşandığı görüldü.

Alman turizm sektörünün pandemi karnesini ortaya çıkaran Travel Data + Analytics’in (TDA) yaptığı değerlendirmeler Almanya’daki sektörü temsil etmesine dikkate edilen yaklaşık 2 bin seyahat acentesi ile internet üzerinden satış yapan turizm portalları ve tur operatörlerinin rakamlarına dayanıyor.

Deutsche Welle Türkçe’den Elman Topçu’nun haberine göre Travel Data + Analytics’in verileri; Almanya’nın koronavirüs pandemisi nedeniyle uyguladığı uluslararası seyahat uyarılarının Türkiye, Mısır, Uzakdoğu gibi önde gelen turizm destinasyonlarına tatil satışı yapılmasında en büyük engel olduğunu gösterdi.

Travel Data + Analytics’in elde ettiği veriler şöyle:

  • 2020/2021 kış sezonu için yapılan satışların bir önceki aya göre yüzde 10 azaldığı ve geçen senenin aynı dönemine göre ise kaybın yüzde 52 olduğu tespit edildi.
  • Yunanistan gibi durumu görece iyi olan ülkelere yönelik satışlarda bile önceki yıla göre yüzde 46’ya varan azalma dikkat çekiyor.
  • Almanya’da tatilciler pandeminin gelişimi konusundaki endişeleri yüzünden çekimser davranıyor.
  • Sektörün yaşadığı gelir kaybı yaz sezonu için yüzde 94 olduğu, bu kaybın 2020/2021 kış sezonu için de yüzde 85’e ulaştığı tespit edildi.
  • Sezon satışının yüzde 48’i Temmuz ve Ağustos ayları için yapıldı. Tatilcilerin yüzde 18’i, yani yaklaşık beşte biri sonbaharda bir tatil yapma yönünde tercihini kullanırken, rezervasyonların yüzde 13’ünün gelecek kış sezonu için yapıldığı dikkat çekiyor.
  • Sektör için sevindirici bir gelişme ise gelecek sene için söz konusu. Temmuz ayı sonu itibarı ile yapılan satışta talebin yüzde 21’inin 2021 yaz sezonu için olduğu dikkat çekiyor. Bu da 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 76 artış anlamına geliyor. Bu gelişmede 2021 ön satışlarının normaldekinden çok daha erken başlayabilmesinin etkili olduğu görülüyor.
  • Travel Data + Analytics İş Geliştirme Direktörü Roland Gaßner, “Türkiye’ye yönelik genel seyahat uyarısının kalkmasıyla haftalık rezervasyonların sayısı üçe katlanarak arttı. Bu da Almanların seyahate istekli olduğunu ortaya koyuyor. Genel koşullar elverir elvermez sevilen destinasyonlara yönelmeye başlıyorlar. Koronavirüs insanların seyahat etmekten zevk aldığı bölgelere gitme alışkanlığını tamamen değiştiremeyecek” dedi.