Rus turistin alacağı var

Rus tatilcilerin turizm şirketlerinde milyarlarca ruble alacağı var.

Turizm sektörünü yeni bir risk bekliyor: Ödemesi yapılan ama gerçekleşmeyen turların para iadesi… Salgının ilk aylarında tur satın alan, ancak sınırların kapanması nedeniyle tatile gidemeyen pek çok turistin hala paralarını geri alamadığı biliniliyor.

Rusya Tur Endüstrisi Birliği verilerine göre, geri ödenmeyen paraların toplam büyüklüğü onlarca milyar rubleye ulaşmış durumda.

Rusya’da karantina dönemi sona ermesine rağmen turistik faaliyetler sınırlı kalmaya devam ediyor. Tur firmalarının Temmuz ve Ağustos kazançları 2019’a kıyasla yarı yarıya azalırken sonbahar rezervasyonları da bekleneni vermedi. Sınırların yeniden kapanmasından korkan Rusya vatandaşları seyahat planı yapmaktan kaçınıyor.

Turkrus.com’un haberine göre; Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR yetkilileri rezervasyonların durma noktasına geldiğini açıkladı.

Yetkililer internet üzerinden yayılan 20 Eylül’de karantinanın geri geleceği yönündeki söylentinin turistleri uzun vadeli plan yapmaktan caydırdığına dikkat çekiyor.

Moskovski Komsomolets gazetesine konuşan küçük ve orta ölçekli işletmeler çatı kuruluşu Opora Rossi Başkan Yardımcısı Pavel Sigal da insanların sürekli “ikinci dalga” korkusu yaşadığı bir ortamda harcama yapmaktan kaçınmalarının normal olduğunu söyledi.