Kafe, restoran ve toplu taşımada yeni covid-19 tedbirleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından uygulanacak olan yeni Kovid-19 tedbirlerini açıkladı. Buna göre kafe ve restoranlar sıkı şekilde denetlenecek, toplu taşımalarda ayakta yolcu alınmasına izin verilmeyecek.

Ölü sayılarının bini geçtiği ülkelerin olduğunu, Avrupa ülkelerinin bazılarının salgının 2. dalgasıyla boğuştuğunu kaydeden Erdoğan, “Ülkemiz aldığımız tedbirler sayesinde daha iyi noktada bulunuyor. Vaka ve vefat sayılarındaki kısmi artıştan derin üzüntü duyuyoruz. – Mevcut durum kabul edilebilir değil. Vaka artışlarından endişe duyuyoruz” dedi.

Koronavirüs denetimlerinin daha sıkı hale getirileceğini de önemle vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kafe ve restoranlar kurallara uygunluk bakımından çok daha sıkı bir şekilde denetlenecektir. Toplu taşımada tüm illerimizde ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek. Riskli illerde kapasite sınırlamasına gidilebilecektir. Maske kullanımı başta olmak üzere kesilen cezalar muhakkak tahsil edilecektir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerini şöyle noktaladı:

“Daha iyi bir çözüm bulunana kadar hayatımızı temizlik, maske, mesafe tedbirlerine göre yeniden düzenlemeliyiz. Kalabalık etkinliklerden uzak durmadığımız, kurallara uymadığımız sürece ne açtığımız hastaneler ne cezai tedbirler bizi virüsten koruyabilir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca turizm sektörü ile ilgili ülke olarak 10 milyon turist rakamının 6 Eylül itibariyle geride bırakmayı başardığımızı ve yıl sonuna kadar bu rakamı yüksek seviyelere çıkarılacağını da kaydetti.