İşte Rusların 2021 tatil takvimi…

Rusya’da 31 Aralık gününde de resmi tatil olması gündem de… Bu öneri kabul edilirse Ruslara yılbaşında 11 gün kesintisiz tatil yapacak. Rusya’da 2021 yılı resmi tatil günleri ise şu şekilde…

“31 Aralık günü resmi tatil olsun mu, olmasın mı?” Hemen her yıl tartışılan ama hukuki değil fiili tatil günü olmakla kalan 31 Aralık için hükümetten karar çıkmak üzere.

Rusya Çalışma Bakanlığı, yılın son gününün da tatil olmasını önerdi.

Hükümetten kabul görmesi beklenen öneriye göre, yılın son günü de resmi tatillere katıldıktan sonra, 1 ile 10 Ocak arası kesintisiz tatil yapılacak.

Bakanlığın hükümete sunduğu teklifte 4 – 7 Kasım tarihleri (Anayasa Günü ve Halkın Birliği Günü) arasında 4 gün tatil yapılması önerisi de yer aldı.

Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı takvime göre, Şubat ayında Vatan Savunucuları Günü haftasında 20 Şubat Cumartesi dinlenme gününün 22 Şubat Pazartesi’ye alınması öngörülüyor.

RUSYA’DA 2021 YILINDA MUHTEMELEN RESMİ TATİL TAKVİMİ

Teklifin onaylanması durumunda 2021 yılı tatil takvimi şu şekilde gerçekleşecek:

  • 1 – 10 OCAK: Yılbaşı ve Noel
  • 21 – 23 ŞUBAT: Vatan Savunucuları (Erkekler) Günü
  • 6 – 8 MART: Kadınlar Günü
  • 1 – 3 MAYIS: İşçi Bayramı
  • 8 – 10 MAYIS: Zafer Bayramı
  • 12 – 14 HAZİRAN: Rusya Günü
  • 4 – 7 KASIM: Anayasa ve Halkın Birliği Günleri
  • 31 ARALIK: Yılbaşı

turkrus.com’un haberine göre; 31 Aralık’ı resmi tatil ilan etme kararı görünüşe göre çoğunluk tarafından alkışlanırken, bu kararı eleştirenler de var.

KESİNTİSİZ ALKOL ALMAK İÇİN VESİLE YARATILIYOR”

Moskovski Komsomolets uzman görüşlerini web sitesinde manşetine taşırken, “muhalif” görüş beyan edenler, “Kesintisiz alkol almak ve yemek yemek için bir vesile daha yaratılıyor.

Bu kadar uzun tatil toplumun kimyasını bozuyor. Bir yandan alkolle mücadele ederken bir yandan kışın, evden çıkmanın dar gelirliler için imkansız olduğu dönemde bu kadar uzun tatil fayda değil zarar getirir. Sadece uzun kayak tatiline gitme imkanı olabilenler için olumlu haber” değerlendirmesini yaptılar.