Alman turizmciler: Seyahat uyarısı ülke değil bölge bazında olmalı

Norbert Fiebig'ten Türkiye değerlendirmesi
Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig

Last Updated on 10 Eylül 2020 by Turizm Günlüğü

Alman Hükümeti’nin 1 Ekim’den itibaren ülkedeki salgına göre seyahat uyarısı kararı verecek olması turizmcilerin kaygılarını gidermeye yetmedi. Alman turizmciler, seyahat uyarısının bölge bazında olmasını istiyor.

Alman Hükümeti, coronavirus salgını nedeniyle 160’dan fazla ülkeye getirdiği seyahat uyarısını 30 Eylül’e kadar uzatırken, bu tarihten sonra salgın durumuna göre ülke bazında karar verileceğini açıkladı.

Almanya’nın gerekli olmayan turistik amaçlı seyahatler konusunda uyarıda bulunduğu ülkeler arasında Antalya, Muğla ve Aydın hariç Türkiye de yer alıyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara ilişkin olarak, “Ekim ayından itibaren her ülke için ayrı bir değerlendirme yapacağımız sisteme geri döneceğiz” dedi. Sözcü, riskli bölgeler arasında yer alan ülkeler için seyahat uyarılarının devam edeceğini belirtti.

KARAR TURİZMCİLERİN KAYGILARINI GİDERMEDİ

Alman hükümetinin 30 Eylül’den sonra Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi ülkeleri ile İngiltere dışında kalan ülkelere genel seyahat uyarısı uygulamama kararını turizm sektörü “doğru bir adım” olarak nitelendirirken, sektörün kaygıları sürüyor.

“DOĞRU YÖNDE ATILAN ÜRKEK BİR ADIM”

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre; Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV), hükümetin kararını “doğru yönde atılan ürkek bir adım” olarak nitelendirdi.

DRV Başkanı Norbert Fiebig, “Ne zaman yeniden seyahat edilebileceği, işletmeci ve çalışanların ne zaman yeniden geçimlerini sağlayacak parayı kazanabileceği hala belirsiz” şeklinde konuştu.

“1 EKİM’DEN İTİBAREN DE DEVAM EDECEK”

1 Ekim’den itibaren de neredeyse bütün ülkeler için seyahat uyarılarının devam edeceğine dikkat çeken Fiebig, bu tarihten itibaren Robert Koch Ensitüsü’nün belirlediği sınırları aşan yer ve bölgelerin riskli sayılmasını ve sadece bu yer ve bölgelere seyahat uyarısı yapılmasını talep etti.

TUI: ÜLKE BAZINDA DEĞİL BÖLGE DÜZEYİNDE OLMALI

Dünyanın en büyük turizm şirketlerinde TUI de seyahat uyarısının ülke bazında değil, bölge düzeyinde yapılmasını istedi. TUI sözcüsü, insanların planlama konusunda kendilerini güvende hissetmelerinin önemli olduğunu söyledi.

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL) Yöneticisi Matthias von Randow da, hükümetin kararını doğru yönde atılan bir adım olarak değerlendirdi. Von Randow, ancak riskli bölgelerden Almanya’ya dönenlere test yapılması yerine, herkesin zorunlu olarak karantinaya alınması halinde uluslararası hava ulaşımında yine sıkıntılar yaşanacağını ifade etti.

SEKTÖRDE İFLAS ENDİŞESİ

CoronavirUs salgınından olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. DRV, sektörde iflas dalgasının yaşanmasından kaygı duyuyor. DRV’nin yaptığı 650 firma arasında yaptığı bir anketin sonuçlarına göre, seyahat acentelerinin yüzde 60’ı iflas tehdidi ile karşı karşıya olduğunu bildirdi. Tur operatörlerinin ise yarısı iflas tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Salgından olumsuz etkilenen TUI de, krizi atlatabilmek için yaklaşık 3 milyar Euro hacminde devlet desteği alacak.

UYARI, SEYAHAT YASAĞI DEĞİL

Seyahat uyarısı yasak anlamına gelmiyor, ancak zorunlu haller dışında, özellikle de turistik amaçlı seyahatlerde caydırıcı etkisi bulunuyor. Seyahat uyarısı, ayrıca otel ve uçak rezervasyonlarının iptalinin ücretsiz olarak yapılabilmesine de olanak sağlanıyor.