IATA: Covid-19 aşısının dağıtımı için 8 bin uçağa ihtiyaç var!

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), koronavirüs aşısının bulunması halinde dünya genelinde dağıtımının gerçekleştirilebilmesi için şimdiden havayolu taşıma planı yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Küresel dağıtım programı için havayolu şirketleri, havaalanları, küresel sağlık kurumları ve ilaç şirketleriyle görüşmelere başlayan IATA, aşının dağıtımı için 8.000 adet Boeing 747 eşdeğerinde kapasiteye sahip bir havayolu taşıma planı gerektiğini söyledi.

IATA Yönetim Kurulu Başkanı Alexandre de Juniac, “Covid-19 aşılarını güvenli bir şekilde taşımak, küresel kargo endüstrisi için yüzyılın misyonu olacak. Ama çok dikkatli önceden yapılan bir planlama olmazsa gerçekleşemeyecek. Bu planlamanın zamanı da şimdi” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ilaç taşımak için kargo uçaklarındaki hava sıcaklığının 2 ila 8 santigrat derece arasında tutulması gerekiyor. Bu nedenle bütün uçaklar aşı taşımacılığına uygun değil. Hatta bazı aşılar için dondurucu dereceler gerekiyor. Bu da birçok farklı uçak tipinin de liste dışında kalmasına neden oluyor.

Dünya genelinde yaklaşık 140 aşı çalışması yürütülüyor, yaklaşık 10 tanesi de insanlar üzerinde klinik deneylerde test ediliyor.