Atatürk Havalimanı metro hattında o istasyonlar kapatılıyor

İstanbul’da 'Gece Metrosu' seferleri yeniden başladı
İstanbul’da 'Gece Metrosu' seferleri yeniden başladı

M1 Hattı yenileme projesi kapsamında Ataköy/Şirinevler-Atatürk Havalimanı ile bunların arasında kalan istasyonların inşaat çalışmaları sebebiyle yarından itibaren hizmete kapatılacak.

Yaklaşık 14 ay sürmesi beklenen projenin yapım sürecinde; Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi (DTM)-İstanbul Fuar Merkezi ve Atatürk Havalimanı istasyonları işletmeye kapalı olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yapımı süren Ataköy-İkitelli Metro Hattı, mevcut Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu ile Yenibosna İstasyonu’nda entege oluyor. Aktarma istasyonunun yapım çalışmaları nedeniyle, 11 Eylül Cuma gününden itibaren M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı’nda metro seferleri bir süre Yenikapı – Ataköy / Şirinevler arasında yapılacak. Ataköy-Şirinevler, Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi ve Atatürk Havalimanı duraklarına otobüs hizmet verecek.

35 BİN YOLCU KAPASİTESİ

2021 yılında kısmi olarak açılması planlanan 12 istasyondan oluşan 13,4 kilometre uzunluğundaki hattın çalışma kapsamında, mevcut M1A Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu’nun Yenibosna İstasyonu’na yer altından yaya yolu bağlantısı inşa edilecek. Entegrasyon çalışmaları tamamlandığında, M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M9 Ataköy-İkitelli hatları arasında konforlu ve hızlı aktarma imkanı sağlanacak. Yenikapı ile İkitelli bölgesi arasında raylı sistem ile tek aktarmayla kesintisiz ulaşım imkanı ortaya çıkacak. Hat tamamlandığında da Ataköy-İkitelli arasını 19,5 dakikaya indirecek ve tek yönde saatte 35 bin yolcu kapasitesine sahip olacak.

Hat; İkitelli Sanayi İstasyonu’nda Bakırköy-Kirazlı – Başakşehir Metrosu, Mehmet Akif İstasyonu’nda Kabataş –Mecidiyeköy – Mahmutbey – Esenyurt Metrosu, Mimar Sinan İstasyonu’nda Kirazlı – Halkalı Metrosu, Yenibosna İstasyonu’nda Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu’yla, Ataköy istasyonunda ise Marmaray ile entegre olacak.