İngiliz turist yurt dışı seyahatine ne kadar hazır?

İngilizler yurt dışına seyahat etmek için hâlâ huzursuz… İngilizlerin önemli bir kısmı yurt dışında tatil yapmak için bir yıl daha beklenmesi gerektiği yönünde görüş bildiriyor.

İnternet tabanlı pazar araştırması ve anket şirketi YouGov’un bin 600 İngiltere vatandaşının katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre katılımcıların %84’ü bugünkü koşullarda önümüzdeki bir ay için rezervasyon yapmaktan çekindiklerini; katılımcıların sadece %10’u herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceklerini belirtti.

1 – 2 ay sonrası dönemde yurt dışı tatili için kendilerini rahat ve güvende hissedenlerin oranı %11 seviyesine yükselirken; 3 – 4 ay sonrası için bu oran %13 seviyesinde yükseldi.

KATILIMCILARIN ÜÇTE İKİSİ 6 AYDAN ÖNCE TATİLE HAZIR DEĞİL

Katılımcıların üçte ikisinden fazlası (%69) önümüzdeki beş ile altı ay için yurt dışında tatil yapmanın ve rezervasyon yaptırmanın güvenli olmayacağını ve kendilerini rahat hissetmeyeceklerini; yalnız %17’lik kesimi bu süreçte tatil yaparken kendilerini rahat hissedeceklerini açıklamış durumda.

YÜKSELİŞ TRENDİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

9 – 6 ay sonrası için yurt dışı tatili için rahat bir ortamının olacağını ve kendilerini güvende hissedeceklerini belirtenlerin oranı artış göstererek; %26 seviyesine (%57’lık kısmı kendini hala güvende hissetmeyeceklerini açıkladı) yükseldi.

Dokuz ay ve bir yıl sonrası dönem için kendilerini güvende hissedeceklerin oranı ise %41 seviyesine yükseldi.

YouGov UK Veri Ürünleri Departmanı Başkanı Amelia Brophy, anket sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanlar hala yurt dışına seyahat rezervasyonu yapma konusunda isteksizler. Bunda sağlık koşullarının yanı sıra son dakika karantina kararları ve bazı ülkelerdeki vakalardaki ani artışlar rol oynuyor.

İngilizlerin yarısından fazlası hâlâ altı – dokuz aydan önce tatile çıkmayı ve rezervasyon yapmayı tehlikeli buluyor.

Anket, katılımcıların % 50’sinin bir oteli ziyaret etmekten ve % 45’inin yurt dışında bir restorana gitmekten rahatsız olduğunu ortaya koydu.