Almanya turizmde trafik lambası sistemini tartışıyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 1 Ekim’den itibaren seyahat uyarısı uygulamalarına yönelik “trafik lambası sistemi”ni hayata geçirmeyi planlıyor.

Alman Federal Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, seyahat uyarılarına yönelik hayata geçirmeyi planladıkları “trafik lambası” sisteminin detaylarını turizm sektörünün temsilcileriyle paylaştı.

Kamuoyuna sızan ilk bilgilere göre “trafik lambası” sistemi şu şekilde işleyecek:

KIRMIZI KATEGORİ

1 Ekim’den itibaren hayata geçirilmesi planlanan uygulama kapsamında, Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından riskli olarak tanımlanan ülkeler ve bölgeler “kırmızı” kategoride yer alacak.

SARI KATEGORİ

Bir ülkedeki enfeksiyon sayısı düşükse ve belirlenen diğer kriterler uygun ise ülkeler veya bölgeler “sarı” rengiyle temsil edilecek. Bu kapsamdaki ülkelere yönelik seyahatlerde, Almanların karantina zorunluluğu olmak üzere bir takım uyarı ve ülkeye geri dönüşlerde bir takım yükümlülükler olacak.

YEŞİL KATEGORİ

Bir ülke coronavirus açısından güvenli kabul edildiğinde “yeşil” kategori kapsamında yer alacak ve o ülkeye herhangi bir sorun olmadan seyahat edilebilecek.

Bu uygulamaya göre 1 Ekim’den itibaren, Yeni Zelanda ve Avustralya da dahil olmak üzere muhtemelen 38 ülke için seyahat uyarısı sarıya dönecek.

HÜR DEMOKRAT PARTİ’DEN ELEŞTİRİ

Buna karşılık Hür Demokrat Parti (FDP – Freie Demokratische Partei) Turizm Politikası Sözcüsü Marcel Klinge’den yeni prosedür ve alınan kararlara yönelik bir eleştiri geldi.

Marcel Klinge, “Neden Dışişleri Bakanlığı risk alanlarını bazı ülkelerde (Fransa) bölgesel olarak ayırt ederken diğerlerinde de bu uygulamaya gitmedi? Bu kararlar hangi nesnel kriterlere dayanıyor?” sorularını yöneltti.

Klinge, bazı soruların cevapsız kaldığını belirterek; bu uygulama kapsamında bir kez daha seyahat konusunun siyasallaşmamasını talep etti.

1 Ekim’de uygulamaya geçecek trafik ışığı sisteminin işleyişi de, Klinge’e göre çok farklı olmayacak çünkü hangi ülkenin hangi kategoride ve neden o kategoride yer aldığına yönelik kriterler hala net değil.