Yabancılar için giriş yasağını sona erdirdi

Ukrayna’nın yeniden inşası için gerekli maliyet

Last Updated on 28 Eylül 2020 by Turizm Günlüğü

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre, COVID-19 salgını sırasında uygulanan yabancıların Ukrayna’ya girme yasağı sona erdi.

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı Sözcüsü Oleg Boyko’nun Kyiv Post’a verdiği demeçte, “Şu an itibariyle, giriş yasağının 28 Eylül’e kadar süreceğini belirten bir kararname uyguluyoruz” dedi.

Ukrainska Pravda’ya göre hükümet, Ukrayna’ya giren yabancılar için yeni kurallar uygulayacak.

Buna göre “coronavirus vaka sayısı yüksek ülkeler” ve “coronavirus vaka sayısı düşük olan ülkeler” olmak üzere ikiye ayrılacak.

“KIRMIZI” VE “YEŞİL BÖLGE”

Yüksek olanlar “kırmızı bölge” olarak tanımlanmış olup, bu ülkelerden Ukrayna’ya giriş yapacak kişiler 14 gün kendini karantina altına almak zorunda kalacak ve telefonlarına mecburi olarak bir takip uygulaması indirecekler. Kişiler ülkeye girdikten sonra isterlerse PCR testi yaptırabilirler. PCR testi negatif çıkarsa karantina zorunluluğu olmayacak. “Yeşil bölge” olarak tanımlanan ülkelerden girenler ise sadece COVID-19 tedavisini kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmak zorunda.

29 Ağustos’ta Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, ülkedeki artan coronavirus vakaları nedeniyle yabancıların ülkeye girişinin 31 Ekim’e kadar uzatma kararını aldıklarını açıklamıştı.