Türkiye kararı acentaların umudunu kırdı

İngiltere’nin Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkarmasının ardından İngiliz acentalar gelecek dönem için ümitlerini kaybetti.

İngiliz acenteler, Türkiye’nin İngiltere’nin seyahat koridoru listesinden beklenmedik şekilde çıkarılmasının kendilerini umutsuzluğa sürüklediğini ve satış yapacak çok az yerin kaldığını belirtti.

Acentalar, İngilizlerin bu kış boyunca rezervasyon yapıp yapmama konusunda büyük çelişki yaşadıklarını da aktardı.

Hatırlanacağı üzere İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, geçen hafta Türkiye ve Polonya’dan ülkeye dönenlerin 3 Ekim itibarıyla 14 günlük karantinaya tabi tutulacağını açıklamıştı.

İngiliz tur operatörleri TUI UK, Thomas Cook ve Jet2holidays, Türkiye tatillerini iptal ederek seyahat koridoru kapsamındaki Yunan Adaları’ndan birkaçı için kapasite artışına gitti.

YUNANİSTAN TATİLLERİ FİYATINI İKİYE KATLADI

Pole Travel’ın sahibi Jill Waite konuya ilişkin şunları söyledi:

“Yunanistan tatilleri fiyatlarını ikiye katladı ve müşterilerimiz için uygun fiyat aralığında hiçbir şey yok. İnsanlar artık “Herhangi bir yer için rezervasyon yapmaya değer mi?” diye soruyor.

“CESARET KIRICI”

Spires Travel’ın sahibi Paul Knapper ise durumu “cesaret kırıcı” olarak nitelendirdi.

Knapper, “Bu yıl bazı rezervasyonları iki, üç hatta dört kez yeniledik; zamanımızı ve enerjimizi yeniden rezervasyon yapmak için harcıyoruz” dedi.

“DİZ ÇÖKMÜŞ BİR SEKTÖR İÇİN SON DARBE”

Advantage Travel Partnership CEO’su Julia Lo Bue-Said ise, Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların “diz çökmüş bir sektör için son darbe” olduğunu söyledi.

SPAA: DESTİNASYONLAR NEREDEYSE SIFIRA DÜŞTÜ

İskoçya Seyahat Acenteleri Birliği (SPAA) Başkanı Joanne Dooey, Türkiye’ye yönelik kararın “acentelerin satabileceği destinasyonların neredeyse sıfıra düştüğünü” söyledi.

ABTA: SEYAHAT ENDÜSTRİSİ İÇİN YENİ BİR BASKI OLUŞTURDU

İngiliz Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) ise, Türkiye’yi de kaybetmenin “mücadele veren sektörün üzerine yeni bir baskı oluşturduğunu” açıkladı.

İngiltere’den karantina uygulamasını yumuşatma sinyali