Pandemide karantina ve PCR testi zorunluluğu olmayan ülkeler

İşte coronavirus sürecinde Türk vatandaşlarının PCR testi uygulaması ve karantina zorunluluğu olmadan seyahat edilebileceği ülkeler listesi…

Tüm dünyayı etkilemeye devam eden pandemi, seyahat planlarını da önemli ölçüde değiştirdi. Kişiler kendi istekleriyle yurt dışı seyahatlerine ara verirken, aynı zamanda Kovid-19 nedeniyle bazı ülkeler diğer ülke vatandaşlarına sınırlarını tamamen kapattı, bazıları ise bunu tercih etmedi.

Türkiye’de hiçbir havalimanında PCR testi zorunlu değil ve 14 gün karantina zorunluluğu da uygulanmadan ziyaret edilebilen az sayıdaki ülkelerden biri.

Birçok ülke ziyaretçilerine 15 gün karantina ya da PCR testi gibi zorunluluklar getiriyor. Bugünün koşullarına göre örneğin; Almanya’ya gitmek için PCR testi zorunlu ve özel durumlar dışında turistik vize verilmiyor. İngiltere, Türkiye’den dönüşlerde 15 gün karantina uygulanmasını hayata geçirdi. Japonya bu süreçte vizesiz seyahati kaldırdı. Hollanda, Fransa ve bazı Avrupa ülkeleri Türk vatandaşlarının turistik amaçlı ziyaretlerini kabul etmiyor.

Seyahat sitesi Enuygun.com, PCR testi uygulaması ve karantina zorunluluğu olmayan ülkeleri derledi.

🇷🇸 Nehir manzarasıyla Sırbistan

Bu süreçte seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları karantinaya girmeden, PCR testi yaptırmadan üstelik vizesiz Sırbistan’a gidebiliyor. Başkent Belgrad, Ekim ve Kasım aylarında seyahat etmek için oldukça keyifli bir yer. İstiklal Caddesi’nin bir benzeri Knize Mihailova Caddesi, Tuna ve Sava nehirlerinin birleşiminin muhteşem manzarasıyla Kalemegdan ve Nikola Tesla Müzesi, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yazlık bölgesi Zemun da görülmesi gereken bir destinasyon.

🇲🇰 Yabancılık çekmemek için Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya, kendinizi Türkiye’de hissedebileceğiniz sıcaklıkta bir ülke. Üsküp çarşısında Türkçe konuşan esnafla alışveriş yaparken ve ağız tadınıza uygun lezzetli yemek yerken bu sıcaklığı fazlasıyla hissedebilirsiniz. Ohri’nin güzelliğini ise yaşayarak deneyimleyebilirsiniz. Başkent Üsküp, tarihi ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Ohri Makedonya’ya gidenlerin gezebilecekleri yerlerin başında geliyor.

🇦🇱 Denize girmek için Arnavutluk

Saranda kıyılarında hala denize girebileceğiniz Arnavutluk, vizesiz herhangi bir kısıtlama olmadan Türk vatandaşlarının gezebileceği ülkelerden biri. Başkent Tiran, Kuzey’de İskodra, daha güney tarafında Saranda ve kıyı bölgeler Arnavutluk’a gidenlerin görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Vize ve ya kısıtlama olmadan seyahat edilebilecek dokuz yer

Türk vatandaşları vize ve başka kısıtlamalar olmadan Meksika, Brezilya, Yemen, Moritanya ve Afganistan’a da gidebilir. Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre, bugün itibarıyla seyahat kısıtlaması uygulamayan dünyada dokuz ülke bulunuyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bu ülkeler; Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Brezilya, Meksika, Afganistan, Moritanya ve Yemen.