Van’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kapıköy Sınır Kapısı için çağrı

Kapıköy Gümrük Kapısı

Türkiye – İran sınırında yer alan Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapalı olması nedeniyle zor günler yaşayan Vanlı esnaf ve turizmciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sınır kapısının bir önce açılmasını talep etti.

Coronavirus pandemisi nedeniyle zor günler yaşayan Van esnafı ve Vanlı turizmciler Kapıköy Sınır Kapısı’nın hala kapalı olması nedeniyle şehir ekonomisinin durma noktasına geldiğine dikkat çekerek; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bu sınır kapısının açılmasını talep etti.

Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) ise konuya ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.

Kapıköy Sınır Kapısı’nın Van ekonomisi ve turizmine yönelik önemine dikkat çeken VAHATUDER’in basın açıklaması şu şekilde:  

Sizlerin malumu olduğu üzere Van Kapıköy Sınır Kapısı, Şubat ayından bu yana pandemi nedeni ile kapalı tutulmaktadır. O dönem salgının tüm dünyada yayılması nedeniyle birçok sınır kapısı ile birlikte Kapıköy de tedbir amaçlı kapatıldı ve o zamandan beridir sadece istisnai durumda olan isimlerin giriş-çıkış işlemleri yapılıyor.

İlk dönemler İran’da vaka sayısının hızlı artması nedeniyle tedbir amaçlı kapatılan Kapıköy geçen zaman içerisinde birçok sınır kapısı açılmasına, gidiş-gelişler başlamasına rağmen açılmadı. Yine yaz aylarında Van gibi yabancı turist potansiyeli olan birçok ile ziyaretler serbest hale getirildi ve turizmde kaybedilen hareketlilik nispeten de olsa kazanıldı.

BÜYÜK KAYIPLAR YAŞATTI

Bu noktada sadece Van’ın değil ülkenin de önemli kapılarından birisi olan Kapıköy’ün kapalı kalması ise büyük kayıplar yaşattı. İlk dönemler Sahra Hastaneleri’nin kurulduğu ve hiçbir vakanın görülmediği Kapıköy Sınır Kapısı nasıl o günlerde çağrılar üzerine kapandıysa bugün de kentin çağrılarına kulak verilerek açılması gerekmektedir.

Çünkü bir kesimi, bir sektörü değil Van’da ve bölgede yüzlerce sektöre can veren bir ticaret, bir geçim kapısıdır.

Geçtiğimiz yıllarda modernize edilerek daha büyük bir hüviyete kavuşan Kapıköy sadece ithalat-ihracat değil turizm anlamında da kullanılan bir kapı olarak kullanılmaya başlamıştır. Kapıköy’ün son yıllardaki hareketliliği kentin ekonomisine can vermiş, yapılan yatırımların yüzde 80’i İranlı turistlerin oluşturduğu hareketlilik nedeniyle yapılmıştır.

Birbirinden önemli yatırımların gelmesine neden olan Kapıköy, pandemi öncesinde ciddi bir çıkış yakalayan Van’ın bu anlamda büyük kayıplar yaşamasına neden olmuştur.

“TURİZM HAREKETLİLİĞİ DİBE VURDU”

Elbette ki bu süreçte herkesin dediği gibi önemli olan can sağlığıdır. Fakat bizler görüyoruz ki devletimiz bu noktada tedbirleri yerinde uygulayan ve taviz vermeyen bir politika yürütmüştür. Bu Akdeniz ve Ege illerindeki turizm hareketliliği yaşandığı süreçte de böyle olmuştur. O illerde turizm yeniden canlanırken bölgenin gerek yerli gerek yabancı turizm hareketliliği ile tam anlamıyla dibe vurmuştur.

VAHATUDER Dernek Başkanı Abdullah Tunçdemir

“PANDEMİ ŞİMDİ ARTIK TÜM DÜNYANIN YÜZLEŞTİĞİ BİR GERÇEK”

Pandemi o gün olduğu şekliyle sadece Doğu’dan, İran’dan gelen bir tehlike değil. Pandemi şimdi artık tüm dünyanın yüzleştiği bir gerçek. Birkaç aylık katı sınırlamalardan sonra tüm dünyanın belli tedbirler, önlemler ile hem mücadele edip hem günlük yaşamı devam ettirerek mücadele ettiği bir hastalık. Bu nedenle bizlerin de ekonomik çarkları dönmeli, ticareti devam etmeli.

“VAN’IN CAN DAMARI OLAN KAPIKÖY SINIR KAPISI AÇILMALI”

Bu süreçte en büyük kaybı yaşayan turizm sektörünün temsilcileri olarak bizler daha önce defalarca yapılan çağrıları bir kez daha seslendirmek istiyoruz. Van’ın can damarı olan Kapıköy, ivedilikle ve tedbirlerle kademeli olarak açılmalı. Sınırda yapılacak testler, alınacak önlemler ile iki ülke arasındaki gidiş gelişler başlatılmalı.

Birçok ülkeye uçuş serbest hale germişken, bazı sınır kapılarında yeniden normalleşme yaşanırken; Bulgaristan sınır kapıları açıkken Kapıköy’ün de açılması Vanlı turizmcilerin ve Van Halkının genel talebidir. İki ülke arasında uçuşların da başladığı, uçak ile ülkemize giren bir İranlı’nın karayolundan Kapıköy üzerinden çıktığı düşünüldüğünde Kapıköy’ün daha fazla kapalı kalmasının çok da bir önleyiciliği kalmamıştır.

Uçuşlarda alınan önlemlerin araçla girişlerde de alınması şekliyle açılacak olan Kapıköy bu anlamda ekonomisi harap olmuş kent için bir kurtuluş olacaktır.

Virüs ile mücadelenin DSÖ gibi önemli kuruluşların da dediği gibi daha uzun zaman alacağı göz önüne alındığında Kapıköy’ün de normal akışına dönmesi, en azından sınırlı da olsa çalışması önemlidir. Sürekli olarak bu kapıyı kapalı tutmak buradaki yatırımların daha fazla dayanmamasına, bir süre sonra temelli kapatmasına neden olacaktır.

Son dönemlerde 5 yıldızlı otellerin yapıldığı, turizm yatırımlarının hızla hayat bulduğu kentte bu anlamda belirli bir kesimin değil tüm kesimlerin ısrarlı bir talebi bulunmaktadır.

Bizler de kentin turizmcileri olarak 31 Ekim 2020 Cumartesi Günü gelecek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyoruz:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde ve talimatları doğrultusunda Kapıköy’ün geçişleri kademeli olarak açılmalı. Tedbirlerle birlikte iki ülke arasındaki geçişler başlatılmalı ve kentin içinde bulunduğu krizin son bulması için bir başlangıç yapılmalıdır. Esnafın, tüccarın, turizmcinin, yatırımcının bu çağrısına kulak verilmesini ve Kapıköy ile ilgili birçok kurumun iş birliği yaparak çizdiği bir yol haritası ile açılması talebini bir kez daha buradan yapmak istiyoruz.”