“Ülke turizmi ancak 2021’in ikinci yarısında düzelebilir”

Yunanistan Turizm İşletmeleri Birliği (SETE) Başkanı Yiannis Retsos

Yunanistan Turizm İşletmeleri Birliği (SETE) Başkanı Yiannis Retsos’a göre, Yunanistan turizmi koronavirüs krizinin etkilerinden önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren kurtulabilecek.

Yunanistan Turizm İşletmeleri Birliği (SETE) Başkanı Yiannis Retsos ülke turizminin, coronavirus pandemisinin kontrol altına alınması ve sonrasında AB Ülkeleri’nin “ortak bir seyahat politikası” üzerinde anlaşması halinde ancak 2021 yılının ikinci yarısından itibaren iyileşme gösterebileceğini söyledi.

YÜZDE 80 GELİR KAYBI

SETE Başkanı Retsos, Yunanistan turizminin 2020 yılında yüzde 80 civarında bir gelir kaybı yaşayacağının altını çizerek, son verilerin sektör için “2020’nin son çeyreği ile 2021’in ilk çeyreğinin tamamen kayıp dönem olarak kabul edildiğini” söyledi.

SETE tarafından yaz sezonu öncesinde 2020 yılı için tahmin edilen 4 – 5 milyar Euro’luk turizm geliri kaybının sene sonunda ilk tahmine göre 3.5 milyar Euro daha aşması bekleniyor.

Yunanistan, 2019 yılında 18 milyar Euro’luk turizm geliri elde etmişti.

POST-CORONA DÖNEMİNDE AKDENİZ’DE SERT REKABET YAŞANACAK

Diğer yandan Retsos, koronavirüs sonrası dönemde Avrupa turizminde rekabetin şiddetli olacağını belirtti.

Yiannis Retsos “İtalya ve İspanya turizmi şu anda çöküş yaşıyor ancak toparlandıklarında çok rekabetçi fiyatlar sunarak; kısa vadede iyileşme gösterecekler” dedi.

ORTAK AB SEYAHAT POLİTİKASI VURGUSU

SETE Başkanı Retsos ayrıca, Avrupa seyahat endüstrisi için ortak bir seyahat politikası üzerinde anlaşmaya varılmazsa; turizmde hiçbir iyileşme kaydedilemeyeceğinin altını çizdi.

ÇARE: ORTAK SEYAHAT POLİTİKASI

Yiannis Retsos konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Bağlayıcı kuralları olan ortak bir AB seyahat politika olmadıkça, 2021 yılı için de herhangi bir iyileşme bekleyemeyiz. Her ülkenin kendi kurallarını koyması hem sektör temsilcileri hem de tatilciler için kitlesel bir kafa karışıklığına neden oldu. Gelecek dönemde bunun aşılması lazım… Turizmde bu şekilde toparlanma yaşanabilir.”

Kaynak: Greek Travel Pages

OKUMA ÖNERİSİ

Yunanistan’dan 2. karantina kararı