Dijital göçebelere yüzde 50 vergi indirimi sağlayacak

Turizm Güncel Haberleri
Turizm Güncel Haberleri

Last Updated on 13 Kasım 2020 by Turizm Günlüğü

Yunanistan, ülkeye geri dönecek yurttaşlarına ve ülkeye taşınacak dijital göçebelere yüzde 50 vergi indirimi sağlayacak.

2007’de girdiği mali krizin 2009’da dönüştüğü borç krizinden ancak 2018’de çıkabilen Yunanistan, hem o dönemde çareyi yurtdışında arayan yurttaşlarının geri dönmesini hem de koronavirüs pandemisi döneminde uzaktan çalışanları Yunanistan’a çekmeyi amaçlayan bir teşvik hazırladı.

“7 YIL BOYUNCA ELDE EDİLEN GELİRDEN YÜZDE 50 VERGİ MUAFİYETİ”

Kiriakos Miçotakis hükümeti, yurtdışından Yunanistan’a taşınacak çalışanlar için yüzde 50 vergi indirimi duyurdu.

Başbakan Miçotakis’in danışmanı Alex Patelis, “Yurt dışından Yunanistan’a taşınacak çalışan, plan kapsamında 7 yıl boyunca burada kazandığı gelirden yüzde 50 vergi muafiyetine hak kazanacak” dedi.

“2021 İÇİNDE TAŞINMAK LAZIM”

2020 sonunda parlamentoya sunulacak teşvik paketi, sadece 2021 içinde taşınanlar ve son 7 yıl içinde Yunanistan’da vergi mükellefi olmayan kişiler için geçerli olacak.

Yunan hükümeti, meslek sahibi profesyonelleri cezbetmeyi ve yıllarca süren borç krizi sırasında kariyer yapmak için yurtdışına çıkan tahmini 800 bin yurttaşından bazısını geri döndürmeyi umuyor.

Sputnik’in haberine göre Patelis “Geri döndüklerini görebilmemiz için ilave bir omuz verme gerekiyor” diyerek ekledi:

“Koronavirüs pandemisi, birçok durumda kişinin teknoloji sayesinde nerede yaşayacağını ve çalışacağını seçmesinin mümkün olduğunu gösterdi. Dijital göçmenlere sahip olabiliriz.”

GELİR DÜZEYİ VEYA ÇALIŞMA TÜRÜYLE İLGİLİ HERHANGİ BİR KISITLAMA YOK

Buna rağmen teşvik paketinde gelir düzeyi veya çalışma türüyle ilgili herhangi bir kısıtlama yer almayacak.