Otellerin Covid-19 krizinden nasıl çıkacağını rutinleri belirleyecek

Yasu Dijital Pazarlama ve Danışmanlık kurucularından Sibel Gür

Last Updated on 16 Kasım 2020 by Yaşar Çelik

Oteller yeni normallere alışmaya çalışırken ikinci dalganın gelmesiyle sert bir şekilde darbe aldı. Art arda gelen karantinalar, artan vakalar yıl sonuna yaklaşırken dolulukları düşürse de, unutmayın ki 3. Dalga olmayacak ve 2021’in ilk aylarında aşının da uygulanmasıyla her şey çok hızlı bir şekilde eskiye dönecek.

  • Online alışveriş 2020 yılında rekora doğru giderken, gıdadan giyim alışverişine, eğitimden teknolojik ürünlere kadar görmeden alma sistemine iyice alıştık.
  • Ülkelerin seyahat kısıtlamaları, karantinalar ve bulaşıcı virüse yakalanma korkusunun artmasıyla 2020’nin otel dolulukları açısından rekor düzeyde “en kötü yıl” olacağını tahmin etmek zor değil.
  • Turizm ekonomistleri, COVID-19’un seyahat endüstrisi üzerindeki etkisinin 11 Eylül sonrasına göre dokuz kat daha kötü olduğunu belirtti.

KONAKLAMA SEKTÖRÜ DAYANIKLI VE UYUMLUDUR

Bu küresel sağlık salgını, birçokları için korkutucu, ezici ve mali açıdan yıkıcı olmuştur. Ancak ağırlama endüstrisi dayanıklı ve uyumludur. Oteller krizden çıkarken her şeyiyle yeni bir düzene uyumlandı, COVID-19 protokolleri – el yıkama, sık sık dezenfeksiyon, sosyal mesafe uygulama ve yüz maskeleri takma – standart çalışma prosedürleri haline geldi. Eski hayatımıza dönsek bile bu değişiklikler biraz uzun vadeli olacak gibi görünüyor.

OTELLERİN YENİ NORMALDE UYGULAMASI GEREKEN 7 MADDELİK REÇETE

Standart prosedürlere ek olarak, seyahatler yeniden başladığında rekabete hazır olmak için otelinizdeki sağlık güvenliğini iyi yönetmek, riskleri azaltmak ve misafirlere güven vermek için sizin için hazırladığımız reçeteyi uygulayın:

1- Misafirlerin Sağlığına En Önem Veren Otel

Başlıktaki tanıma sahip bir marka olarak anılmayı kim istemez? En lüks otel, en muhteşem SPA oteli, hepsi geride kaldı. En önce otel sağlık güvenliğine ne kadar önem veriyor? COVID-19 endişeleri nedeniyle birçok gezgin, seyahat ve dışarıda yemek yeme konusunda temkinli davranıyor. Tesisinizin gerçekten güvenli olduğunu sözler ve eylemlerle gösterin. Misafirler çalışanlarınızın uygun protokolleri izlediğini görmelidir: Düzenli temizlik, sosyal mesafe, maske takma, gibi her türlü güvenlik önlemini aldığınızı sosyal medya, dijital ekranlar ve yüz yüze görüşmeler yoluyla düzenli olarak misafirlerinize hatırlatın.

2- Teknolojiyle Uyumlanmadığınız Her Saniye Aleyhinize İşler

İster tek bir oteliniz, ister bir zincir otel grubunuz olsun, işletmeniz genelinde bütünsel bir görünüm için dijital araçları kullanarak düzenli denetimlerinizi, incelemeleri ve diğer güvenlik ve kalite önlemlerini izleyebilirsiniz. Teknik araçlar, güvenlik ve kalite girişimleri hakkında anında ve doğru veriler sağlar. Sorunları, yükümlülük haline gelmeden önce kolayca tanımlamanıza (ve düzeltmenize) olanak tanır. Kağıt kayıtların veya elektronik tabloların önemli dezavantajları olduğundan, aynı geniş görüşleri sağlamazlar, daha az doğrudurlar ve kuruluş genelinde bilgilere erişmeyi ve bunları analiz etmeyi zorlaştırır (veya imkansız hale getirir). Manuel sistemler yerine dijital uygulamalar kullanın.

3- Bilgilendirici Değil, Eyleme Geçiren Eğitimler Verin

Düzenli sağlık güvenliği eğitimi en önemli önceliğiniz olmalı. Çalışanlarınızı COVID-19 protokolleri ve diğer güvenlik süreçleri hakkında düzenli eğitin. Güvenlik kurallarını tartışılmaz ilkeleriniz haline getirin. Çalışanlar protokollere uymadığında, derhal düzeltici önlemler alın. Görsellerle hazırlanan duyuru yazıları, e-posta, çalışanların akıllı telefonlarındaki mesajlar, vardiya öncesi toplantılar ve “tazeleme” eğitimleri aracılığıyla hatırlatıcılar sağlayın.

4- Önce Temizle Sonra Göster

Klasik oda temizliği artık temizlik göstergeniz sayılmıyor. En fazla noktayı düzenli olarak temizleyen tesis misafiri elinde tutuyor. Asansör düğmeleri, kapı kolları, tuvaletler dahil tüm tesisinizi sık sık temizleyin ve kalem gibi öğeleri her misafir kullandıktan sonra temizlediğini ve dezenfekte ettiğinizi görmelerini sağlayın. Fitness merkezinize dezenfekte edici spreyler koyabilirsiniz, böylece misafirler ekipmanı kullanmadan önce ve sonra silebilir. Dijital ekranlarınızda rutin temizliklerinizi yayınlayabilirsiniz.

5- Havayı Sürekli Temizleyin

Havalandırma ünitelerinde filtreleri sık sık değiştirin ve sistemlerin uygun şekilde bakımının yapıldığından emin olun. Mümkün olan her yerde hava akışını artırmak için kapıları ve pencereleri açın, bu misafirler tarafından da takdir görecektir. Ekipmanı (ve mobilyayı) hava akışını engellemeyecek şekilde düzenleyin. Havalandırmaları temiz tutun. Kirli havalandırma delikleri sadece çirkin değildir, aynı zamanda bu bakteriler kolaylıkla buralarda birikebilir.

6- Yiyecek Sunmanın En Güvenli Yolunu Siz Bulun

Lobinizde ortak meyve kaseleri, barda kuruyemişler veya otelinizin diğer alanlarında atıştırmalıklar sergilemekten kaçının. Birden fazla kişinin cezvenin sapına dokunduğu (ve potansiyel olarak kirlettiği) yerlerde self servis kahve sunmayın. Düğünler de dahil olmak üzere kurumsal etkinliklerde ve sosyal etkinliklerde açık büfeleri ortadan kaldırın (bunun yerine önceden kaplamalı, ayrı yemekler servis edin). İyileştirmelerinizi düzenli hale getirin.

7- Kriz planınızı yeniden gözden geçirin

Kriz ekibini (sorumlu kişi, sözcü, yasal temsilci vb.) ve acil durum personelini (örneğin, polis, itfaiye, ambulans, yerel sağlık departmanı, vb.) iletişim bilgileriyle birlikte belirlemek için kriz planınızı düzenli olarak güncelleyin. Otelinizdeki bir COVID-19 vakasını (veya vakalarını) nasıl ele alacağınızı belirtin (örneğin, geçici olarak kapatın, tesisi derinlemesine temizleyin, tüm çalışanları test edin, vb.) Aksiyon planınız olaya bağlı olsa da, çoğu plan bir krizden önce oluşturulabilir (ve yapılmalıdır).

Otellerin kontrol ve rutinlerinin doğru, etkili, geliştirilebilir ve sürdürülebilirliğini sağlaması; kuruluş için büyük bir güçtür.