Kısıtlama paket tur ve konaklama hizmetlerini kapsıyor mu?

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı tarihte, seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanacak tüketicilere yönelik bir duyuru paylaştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 19161 sayılı genelge ile getirilen ve hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin yapılan açıklamada; “acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan tüketicilerin istisna kapsamında olacağı” belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin TÜRSAB ile paylaştığı duyuru notu şu şekilde:

Seyahat Acentaları ve Tüketicilerine

Uygulanacak İstisnalar Hakkında Önemli Duyuru

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın, 18.11.2020 tarihli ve 19161 sayılı genelgesi ile getirilen kısıtlamaların seyahat acentaları tarafından rezervasyonu yapılmış tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanacak tüketicileri kapsamayacağına ilişkin T.C. İçişleri Bakanlığı’na yapmış olduğumuz başvuru sonuçlanmış olup, başvurumuza ilişkin Bakanlık tarafından yazılı açıklama yapılmıştır.

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 20.11.2020 tarihli, ekte bulunan yazısının 12’nci maddesi ile söz konusu kısıtlamaların uygulanacağı tarihte, seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan tüketicilerin istisna kapsamında olacağı belirtilmektedir.  

Aynı yazının 23’üncü maddesi ile “Turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.” şeklinde düzenleme getirilmiş olup, Seyahat Acentalarımızın müşterileri olan yabancı uyruklu tüketicilerin söz konusu genelge kapsamındaki kısıtlamalardan muaf olduğu hususunu bilgilerinize sunarız.

Koronavirüs genelgesi ile ilgili sıkça sorulan sorular