Yunanistan turizminin 2021 yılına yönelik beklentileri…

Yunan turizmciler 2021 yılının ikinci yarısının Yunan turizmi için normale dönüşün başlangıcı olacağını umuyor.

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, aşı çalışmaları başlayan uygulamaların verdiği umuda rağmen 2021 yılının güçlü rekabetin damgasını vurduğu bir yıl olacağını söyledi.

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis ve Yunanistan Turizm Konfederasyonu Başkanı Yiannis Retsos arasındaki görüşmelerde, Avrupa çapında hızlı testler, dijital gelişmeler ve kapsamlı pazarlama faaliyetleri için birleşik bir yaklaşımın göstereceklerini söylerken, Yunan turizm endüstrisinin, ziyaretçilerin geri bildirimleri ve uluslararası tanınırlığın gösterdiği gibi, koronavirüs salgınının yarattığı benzeri görülmemiş koşullarda dayanıklılığını ve profesyonelliğini kanıtladığını ileri sürdü.

2021 NASIL BİR SEZON OLACAK?

2021 nasıl bir sezon olacağı üzerinde duran Yunanistan Turizm Konfederasyonu Başkanı Yiannis Retsos, “Yunanistan’ın büyük bir sorunu yönetebileceğini ve bu büyük sağlık riskiyle başarılı bir şekilde yüzleşebileceğini kanıtladık. Bu, gelecek için bir miras ve aynı zamanda böyle bir hibrit ortamda faaliyet gösteren şirketler ve çalışanlar tarafından kazanılan değerli deneyimlerdir” derken Bakan Theoharis ise “Bu pandeminin yarattığı koşullara bağlı olarak önümüzdeki yıl özellikle zor ve kritik olacak” açıklamasında bulundu.

Bakan, 2021’in güçlü rekabetin damgasını vurduğu bir yıl olacağını sözlerine ekledi.

UMUT DİJİTALDE Mİ?

Öte yandan bakan ve başkanlar, “Visit Greece” tarafından yürütülecek olan dijital araçlar ve hedefli pazarlama faaliyetleri yoluyla Yunanistan’ın erişimini güçlendireceğini söyledi.

Turizmdatabank’ın haberine göre Bakan; “Çelişen seyahat kuralları ve standartları, önümüzdeki yıl içinde hemen ele alınması gereken en büyük zorluktur. Ortak kuralların benimsenmesi konusundaki tartışmalar devam ediyor. Testlerin nasıl kullanılacağına ilişkin görüşmeler artık günlük gündemde ve ülkeler zaten kriterlerini uyguluyor” dedi.

NORMALE DÖNÜŞÜN BAŞLANGICI İÇİN UMUT: ABD

Ulusal Halk Sağlığı Örgütü istatistiklerine de atıfta bulunan Yiannis Retsos, COVID-19’un ikinci dalgasında turizmin suçlanmayacağını ifade ederek, ABD yetkililerinin seyahati yeniden başlatma çabalarının öneminin altını çizerek, ABD’deki siyasi değişimin Avrupa ile ilişkileri konusunda iyimserlik yarattığını ileri sürdü.

Retros, “Amerika pazarı, ülkemiz için en önemli pazarlardan biri. 2021’in ikinci yarısının Yunan turizmi için normale dönüşün başlangıcı olacağını umuyoruz” dedi.