İstiklal Caddesi’ndeki kişi sınırlaması nasıl uygulanacak?

İstanbul - İstiklal Caddesi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında cadde ve meydanlara limit uygulaması, her gün yerli yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan İstiklal Caddesi ‘nde hayata geçirildi.

Uygulama kapsamında artık aynı anda 7 bin kişinin girebileceği İstiklal Caddesi’nde bu sınırlama nasıl uygulanacak? İşte detaylar…

YENİ TEDBİR SAAT 10.00’DA BAŞLADI

İstanbul Beyoğlu Kaymakamlığı İlçe Umumi Hıfzısıhha Meclisi’nin aldığı kararla İstiklal Caddesi’ne aynı anda en fazla 7 bin kişinin girebilmesine yönelik karar uygulamaya konuldu. Söz konusu uygulamaya bugün saat 10.00 itibariyle başlandı.

DRONE TAKİBİ

İstanbul’un en uğrak yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde kişi sınırlaması cadde güvenlik güçleri ve drone takibiyle anbean denetlenirken, cadde girişine bariyerlerin getirildiği görüldü.

CADDEYE GİRİŞLER SAĞDAN, ÇIKIŞLAR SOLDAN YAPILACAK

7 bin kişi olarak belirtilen bu sayı, 3 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde hesaplandı. Caddeye girişler sağdan, çıkışlar ise soldan olacak. Caddede herkes sağdan yürüyecek.

KARAR NE ZAMAN VERİLDİ?

Dün (2 Aralık) saat 15.30’da Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli başkanlığında corona virüsü salgını nedeniyle alınan tedbir ve önlemlerin değerlendirilmesine yönelik Beyoğlu Kaymakamlığı İlçe Umumi Hıfzısıhha Meclisi olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda yoğunluğun fazla olduğu Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi için yeni ek tedbirlerin alınmasına karar verildi.

YENİ EK TEDBİRİN AYRINTILARI NASIL AÇIKLANDI?

  • Buna göre bugün sabah saat 10.00’dan geçerli olmak üzere İstiklal Caddesi’nin Taksim Meydanı girişinden Tünel Meydanı’na kadar olan kısmının girişlerinin fiziki engellerle kontrol altına alınacağı,
  • Kontrol altına alınacak kısmın uzunluğunun 1500 metre, ortalama genişliğinin 14 metre ve toplam alanının 21000 metrekare olması nedeniyle her 3 metrekareye 1 kişi, toplam 7000 kişinin bu alanda aynı anda bulunabileceği,
  • Caddede kolluk ve zabıtanın mesafe kontrollerinde belirlenen yoğunluğun aşıldığını tespit etmesi durumunda kişilerin caddeye girişini durdurulacağı belirtildi.
  • Kişilerin yürürken yüz yüze gelmelerini engellemek, bulaş riskini azaltmak için İstiklal Caddesi üzerinde tramvay yolu orta nokta alınarak kişilerin gidiş yönüne göre yolun sağından yürümelerine,
  • Cadde üzerinde sosyal mesafenin azaldığı, toplanmaların olduğu yerlerde kişilerin kolluk ve zabıta tarafından uyarılmasına,
  • Cadde üzerinde izinli seyyar satış yapan kestane, simit vb. satıcıların etraflarında sosyal mesafeyi ihlal edecek tarzda birikme ve toplanmalar olduğu takdirde zabıta tarafından esnafa ait tezgah ve araçların geçici olarak ara sokaklarda uygun noktalara alınmasına karar verildi.
  • Kararın emniyet ve zabıta yayın araçları ile İstiklal Caddesi üzerinde duyurulması ve basın yayın kuruluşları ile paylaşılacağı, alınan kararlara uymayanlara ise 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı ifade edildi.