İngiltere’de 2021 yılı için ilk 10’da Türkiye yok

ABTA – İngiliz Seyahat Acentaları Birliği, 2021 yılında İngiltere seyahat endüstrisine yönelik trendleri ve İngiliz tatilcilerin 2021 yılı tercihlerine ışık tutabilecek anketin sonuçlarını açıkladı. İngilizlerin, 2021’de ziyaret etmeyi istediği ilk 10 destinasyon arasında Türkiye yer almadı.

İngiliz Seyahat Acentaları Birliği ABTA’nın açıklamalarına göre, 2021 yılında İngiliz tatilciler acentalar kanalıyla satın alınan paket turlara daha fazla talep gösterecek.

ABTA, 2021 yılına yönelik İngiltere turizm sektörü ve seyahat endüstrisi için öne çıkan altı trendi paylaştı.

ABTA tarafından yapılan yeni araştırmada, “İngilizlerin 2021 yılında tatil planlarını yaparken turizm profesyonellerinden ve seyahat acentalarından destek alacakların sayısında pandemi öncesine göre yüzde 20 oranında artış kaydedileceği” ortaya kondu.

“GÜVENLİK” VE “GÜNCELLİK” KRİTERİ

Katılımcıların %41’i paket turları “güvenlik” nedeniyle tercih edeceklerini, %40’lık bir kesim de acentaların ve seyahat uzmanlarının tavsiyelerinin “güncel” olacağına inandıkları için tercih edeceklerini belirtti.

Pandemi sonrasında paket tur tatillerinin sunduğu güvenceler, müşteriler için giderek daha önemli bir hale geliyor. Paket turu tercih edeceklerin %23’ü finansal koruma, (bu oran pandemi öncesinde %19 seviyesindeydi) %19’luk bir kesim ise tatilde birtakım sorunların ortaya çıkması halinde güvence altında olduklarını bilmek için bu yönde karar alacaklarını belirtti.

Bu araştırma kapsamında, önümüzdeki yıl tatil için rezervasyon yaptırmak isteyenlerin sayısındaki son artış da ortaya çıktı.

3 AYDA YÜZDE 10 ARTTI

Katılımcıların % 62’si önümüzdeki altı ay içinde yurt dışında tatil yapmak istediğini belirtti. Ağustos ayında bu oran %52 seviyesindeydi.

2021 yılı için İngiliz tatilciler, tercihlerine göre iki kategori altında yoğunlaştı; bunlardan ilki “daha önce tatile gittikleri favori destinasyonlarına yeniden gitmek isteyenler” diğeri ise “yapılması gerekenler listesinde yer alan destinasyonları görmek isteyenler” olarak ortaya çıktı.

Katılımcıların yüzde 32’si önümüzdeki yıl daha önce gitmedikleri bir ülkeye gitmelerinin yüksek olasılık taşıdığını belirtti. Geçen yıl bu oran %45 seviyesindeydi.

İLK BEŞ DESTİNASYON

İngilizlerin önümüzdeki dönemde tatile gitmek istedikleri ilk beş destinasyon arasında İspanya, Fransa, ABD, İtalya ve Yunanistan yer aldı.

ABTA üyeleri önümüzdeki yaz için en popüler yerler arasında Türkiye, Balear Adaları, Kanarya Adaları, Yunanistan, Algarve ve Florida’nın yer aldığını açıkladılar.

“BUCKET LIST” TATİLLERİ ÖN PLANA ÇIKACAK

Diğer yandan “Kilimanjaro Dağı’na tırmanma”, “İnka Patikası’nda yürüyüş yapma” ve “Kuzey Işıkları’nı izleme” gibi insanların yapılması gerekenler listesinde yer alan tatillerin 2021 yılında popüler olacağı öngörülüyor.

Genç gezginler de bu yıl aylarca kapalı kaldıktan sonra dışarı yeniden keşfe çıkmaya hevesliler…

18 – 24 yaş grubundakilerin % 62’si gelecek yıl tatil için kısıntıya gitmemeye veya daha fazla harcama yapmayı planlıyor.

ABTA İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer “Bu yıl uluslararası seyahatlere getirilen ciddi kısıtlamalar nedeniyle birçok insan önümüzdeki yıl, bu baskıdan kurtulmanın umuduyla tatillere yoğun bir talep göstereceğine benziyor” açıklamasında bulundu.

ABTA’nın araştırmasına göre, 2021 yılında seyahat alanında öne çıkacak altı trend şu şekilde:

 1. Eski favori destinasyonlarla yeniden buluşma
 2. Yapılması gerekenler listesinde yer alan tatilleri hayata geçirme
 3. Yurt dışı tatillerine çıkmak için artan istek ve hevesler
 4. Kruvaziyer turlarına yönelik talep
 5. Paket tur ve seyahat uzmanları vasıtasıyla tatil seçimi ve bunun sağladığı gönül rahatlığı
 6. Sürdürülebilirlik temelinde seyahat ve turizmi yeniden inşa etme

İngilizlerin 2021’de ziyaret etmeyi planladığı ilk 10 destinasyon:

 1. İspanya (%33)
 2. Fransa (%19)
 3. ABD (%17)
 4. İtalya (%16)
 5. Yunanistan (%14)
 6. Portekiz (%9)
 7. Almanya (%8)
 8. Hırvatistan (%5)
 9. Hollanda (%4)
 10. Avustralya (%4)