Basit onarım izniyle, 13 odalı lüks butik otel inşa edildi

Antalya Kaş ilçesi Çukurbağ Yarımadası Hidayet Koyu
Antalya Kaş ilçesi Çukurbağ Yarımadası Hidayet Koyu

Last Updated on 5 Aralık 2020 by Yaşar Çelik

Antalya’nın Kaş ilçesi Çukurbağ Yarımadası Hidayet Koyu’ndaki orman arazisine yaklaşık 5 yıl önce belediyeden ‘basit onarım’ izni alınarak inşa edilen butik otelle ilgili 2017 ve 2020’de iki kez yıkım kararı alınmasına rağmen uygulanmadı.

Kaş’ta en fazla işgal altındaki bölgelerden Çukurbağ Yarımadası’nın Hidayet Koyu’nda, 2015’e kadar bekçi kulübesi ve gözleme-çay satışı yapılan baraka tarzı yapı için M.B.K. ve H.B. tarafından eski yapıyı tamir amacıyla yapılan başvuruya, Kaş Belediyesi 11 Şubat 2015 tarihinde basit onarım izni verdi.

BASİT ONARIM YERİNE LÜKS BUTİK OTEL

Belediyenin 291 sayılı yazısıyla verilen izin kapsamında, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve tavan kaplamaları, sıhhi tesisat tamirleri ve çatı onarımı gibi basit onarım işleri yer alıyordu. Basit onarım izniyle başlatılan çalışmalarda, 13 odalı lüks butik otel, restoran, otopark ve plaj tesisi inşa edildi.

YAPI KAYIT BELGESİ

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, yıkım kararının uygulanmamasıyla ilgili Yapı Kayıt Belgesi’ni gerekçe gösterdi. Başkan Ulutaş, “TBMM’den geçen, ‘Yapı Kayıt Belgesi alabilir’ diye bir kanun var. Yıktığımız zaman buradaki adam bunu belediyeden tanzim etmeye kalkarsa ne yapacağız? Her ne kadar yıkım kararı verilmiş olsa da biz de elimizdeki evraka yazmak zorundayız. ‘Ben buranın yapı kayıt belgesini iptal ettim, yıkım kararını gerçekleştir’ diye bir yazı gelirse, tabi o zaman belediye görevini yapar. Belediyemiz burada hakkaniyetli bir şekilde kimseye herhangi bir husumeti olmadan iş ve işlemlerini yürütüyor” diye konuştu.

YIKIM KARARI 2863 SAYILI KANUNA GÖRE

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü yetkilileri, yıkım kararını, gereği için Kaş Belediyesi’ne gönderdiklerini, savcılığa da bu kararla birlikte suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Alınan kararın Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili olmadığını belirten yetkililer, “Komisyon kararı 2863 sayılı kanuna göre. Yapı kayıt olayı daha farklı ve öncesinde mi yapıldı sorgulanması lazım. Belediye bize dönüş yapmadı, yapı kayıt incelendi diye. Dönüş yapsa zaten biz onu imar şubeye göndeririz ve onlar kontrol eder. Yapı kayıt belgesi küçük bir yere alınıp, büyütülebilir. Bunların kontrolünü başka şube müdürlüğü yapıyor. Biz yapı kayıt belgesini sorgulamıyoruz, komisyondan izin alınmadan yapıldığı için böyle bir karar alıyoruz” dedi.