Korona kadınların omzundaki yükü arttırdı

Last Updated on 5 Aralık 2020 by Yaşar Çelik

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve geleneksel rol dağılımındaki tablo yeni tip koronavirüs salgınında bile değişmedi! Almanya’da yapılan bir ankete göre Covid-19 pandemisinde ev işleri ve çocuk bakımının yükünü yine kadınlar sırtladı.

Alman Bertelsmann Vakfı’nın kamuoyu araştırma şirketi Ipsos’a yaptırdığı anket evden çalışma ve uzaktan eğitim nedeniyle kadınların evde iş yükünün daha fazla arttığını gösterdi.

Kamu ve iş hayatında yürürlüğe giren kısıtlamalar kadınların iş hayatı ve eğitim süreçlerinin yanında evdeki rolünü de çocuk bakımı ve ev işleri olarak ikiye katladı.

İnternet üzerinden bin kişiye soru yöneltilerek yapılan ankette kadınların yüzde 69’u ev işlerini ağırlıklı olarak kendilerinin yaptığını söylerken, ankete katılan erkeklerin yüzde 11’i ev işlerini kendilerinin yaptığını söyledi.

Erkeklerin yüzde 48’i ev işlerinin eşit dağılım gösterdiğini ifade ederken, kadınların yüzde 24’ü aynı fikirde olduğunu belirtti.

Çocuk bakımı kadınlarda

Anket çocuk bakımı ve evden uzaktan eğitim ile ilgili de benzer bir tablo ortaya koydu. Kadınlar bu alanda da iş yükünün yüzde 51’ini üstlenirken, erkeklerde bu oran yüzde 15’te kaldı. Çocuklar için gerekli randevuları ayarlama işinin de yüzde 66 ile kadınların daha ağırlıklı olarak yaptığı bir alan olduğunu gösteren ankette, erkeklerde bu oran yüzde 18.

Kadınların yüzde 62’si yemek yapmanın ağırlıklı olarak kendi işleri olduğunu söylerken erkeklerin yüzde 14’ü yemek yaptığını belirtti.

Fiziken ve psikolojik olarak sınırda

Kadınların yüzde 49’u kendilerini fiziken ve psikolojik olarak sınırda gördüklerini kaydetti.

Kadınların yüzde 49’u koronavirüs salgını öncesinde de ev işi ve çocuk bakımının adil paylaşılmadığını belirtirken aynı görüşteki erkeklerin oranı yüzde 33.

Vakıf korona krizinin geleneksel rol dağılımının “halen kırılmadığını gösterdiğini” belirtti.

dpa/SSB,GA

© Deutsche Welle Türkçe